Mo Farah

i

Autor: Instagram/gomofarah Mo Farah

Szokujące wyznanie mistrza olimpijskiego. Jako dziecko został przemycony do Europy, stał się niewolnikiem

2022-07-12 12:09

Czterokrotny mistrz olimpijski i sześciokrotny mistrz świata wyznał, że w dzieciństwie przeżył traumę – stał się ofiarą handlu ludźmi. Jeden z najwybitniejszych biegaczy długodystansowych w historii, Brytyjczyk Mo Farah, został przywieziony do Wielkiej Brytanii z Dżibuti w wieku dziewięciu lat. Był zmuszany do wykonywania prac domowych i opieki nad dziećmi w zamian za jedzenie – przyznał w rozmowie z BBC. To nie wszystko, bo – jak ujawnił – tak naprawdę nazywa się zupełnie inaczej.

Farah, który urodził się w Somalii, jest jednym z najwybitniejszych biegaczy długodystansowych w historii lekkoatletyki, dwa razy zdobył złoty dublet olimpijski w biegach na 5 i 10 km. Jak się okazało, w dzieciństwie został przeszmuglowany do Wielkiej Brytanii i zmuszano go do pracy. W wywiadzie z BBC mający brytyjski tytuł szlachecki Farah przyznał, że obecne personalia otrzymał od osób, które przemyciły go z Afryki do Europy. Jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi Hussein Abdi Kahin. W wieku 9 lat przyleciał na Wyspy z nielegalnymi dokumentami za sprawą kobiety, której nie znał. Potem kazano mu się opiekować dziećmi innej rodziny. „Przez lata wypierałem to wszystko, ale ile można?” – wyznał Mo Farah. Wcześniej utrzymywał, że do W. Brytanii trafił z rodzicami jako uchodźca.

Ogromny dramat polskiej mistrzyni. Maria Andrejczyk przeżywa koszmar, niekończący się ból

Wojciech Nowicki: współpraca z trener Joanną Fiodorow jest idealna.

W filmie dokumentalnym BBC Farah przyznaje, że jego rodzice nigdy nie byli w Wielkiej Brytanii – matka i dwóch braci mieszkają na rodzinnej farmie w stanie Somaliland. Jego ojciec, Abdi, został zabity przez przypadkową kulę, gdy Mo miał cztery lata.

Mo mówi, że miał 8-9 lat, kiedy zabrano go z domu, by zamieszkał z rodziną w Dżibuti. Następnie został przewieziony do Wielkiej Brytanii przez kobietę, której nigdy nie spotkał i nie był z nią spokrewniony. Powiedziała mu, że został zabrany do Europy, aby zamieszkać tam z krewnymi – czym, jak twierdzi, był „podekscytowany”. „Nigdy wcześniej nie leciałem samolotem” – mówi. Kobieta powiedziała mu, żeby twierdził, iż nazywa się Mohamed. Mówi, że miała przy sobie fałszywe dokumenty podróży, na których obok nazwiska „Mohamed Farah” było jego zdjęcie.

Reprezentanci Polski mieszkają jak w więzieniu! Skandaliczne zdjęcia dostały się do internetu

Kiedy przybyli do Wielkiej Brytanii, kobieta zabrała go do swojego mieszkania w Hounslow w zachodnim Londynie i zabrała mu kawałek papieru, na którym były dane kontaktowe jego krewnych. „Podarła go i wyrzuciła do kosza. W tym momencie wiedziałem, że mam kłopoty” – wspomina Farah.

Rosjanie zabili 20-letnią mistrzynię Ukrainy. Wstrząsająca zbrodnia, miała całe życie przed sobą

Jak dodaje, musiał wykonywać prace domowe i opiekować się dziećmi, w przeciwnym razie nie dostawałby jedzenia.

Często po prostu zamykałem się w łazience i płakałem” – przyznaje Farah, któremu przez pierwsze kilka lat nowa rodzina nie pozwalała chodzić do szkoły. Kiedy miał 12 lat, zapisał się do klasy 7 w Feltham Community College. Personelowi powiedziano, że Mo jest uchodźcą z Somalii.

Jego wychowawczyni Sarah Rennie powiedziała BBC, że przyszedł do szkoły zaniedbany, mówił bardzo słabo po angielsku i był emocjonalnie i kulturowo wyobcowanym dzieckiem. Ostatecznie ratunkiem dla chłopaka okazał się sport, w którym wyróżniał się w sposób zdecydowany i mógł z nim związać przyszłość. To uratowało mu życie.

W 2000 roku Farah otrzymał obywatelstwo brytyjskie. Problem w tym, że po ujawnieniu przeszłości gwiazdora teoretycznie rząd brytyjski może mu je cofnąć, w związku z tym, że zostało przyznane na podstawie fałszywych dokumentów. Takie ryzyko jest jednak niewielkie, biorąc pod uwagę, że Farah został wmanewrowany w dramatyczną sytuację i jest ofiarą handlu żywym towarem, a potem jako wielki sportowiec stał się wzorem dla wielu młodych ludzi.

Sonda
Czy przestępstwa powinny ulegać przedawnieniu?
Najnowsze