Koronawirus atakuje Copa America. 41 przypadków zakażenia

2021-06-15 11:51
Kapitan reprezentacji Wenezueli i gracz AC Torino, Tomas Rincon (po prawej)
Autor: AP Wenezuelczyk Tomas Rincon (po prawej) to jeden z piłkarzy dotkniętych koronawirusem w Copa America

Rozwija się turniej Copa America, a wraz z nim rozwija się skala Covid-19 w gronie uczestników. Turniej odbywa się w Brazylii, kraju należącym do najbardziej dotkniętych pandemią. Liczba zgonów z jej przyczyny zbliża się do pół miliona.

Copa America rozgrywa się bez udziału publiczności na trybunach, ale jego przeprowadzenie napotyka na głosy ostrego protestu w całym kraju. Tak jak osoba prezydenta Jaira Bolsonaro, który był inicjatorem organizacji imprezy po rezygnacji Kolumbii i Argentyny. Prezydent nie nosi na co dzień maski zakrywającej twarz - w instytucjach państwa czy na powietrzu. Twierdzi, że niepotrzebne są ani one ani bezpieczny dystans pomiędzy ludźmi. Organizuje zgromadzenie z udziałem tłumów. Kilka dni temu dostał mandat wartości 550 reali (ok. 406 złotych)

za udział w rajdzie motocyklowym bez maski na twarzy.

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało o 41 przypadkach zarażenia się Covidem w gronie osób związanych z Copa America. Dotknęły one 31 piłkarzy i członków drużyn oraz 10 osób z obsługi. Ta liczba niemal na pewno wzrośnie.

Co do samych piłkarzy – dziesięciu zakażonych wypadło ze składu Wenezueli, która musiała sprowadzić kilkunastu nowych zawodników, przeważnie debiutantów. Trzej wypadli ze składy Boliwii, dwaj ze składu Kolumbii. Wirus wydaje się oszczędzać faworytów turnieju – Brazylię i Argentynę, ale to raczej sytuacja chwilowa.

41 przypadków stwierdzono po przeprowadzeniu blisko 3 tysięcy testów antywirusowych PCR wśród uczestników.