Zacząć należy od tego, że na boiskach w Rosji zobaczymy trzydzieści dwie reprezentacje. Największą grupę stanowią przedstawiciele Europy. To aż czternaście zespołów. Idąc dalej, na mundialu weźmie udział po pięć drużyn z Afryki, Azji, do której zalicza się również Australia i Ameryki Południowej. Stawkę uzupełnią trzej przedstawiciele Ameryki Północnej.
Reprezentacje zostały podzielone na osiem grup od A do H, po cztery drużyny w każdej. Zostały one wyłonione na podstawie losowania. Formuła pierwszej fazy turnieju zakłada, że w grupie każdy gra z każdym. Ostatnia runda spotkań, w każdej z grup, zgodnie z przepisem wprowadzonym w 1986 roku, rozgrywana jest o tej samej porze, aby zapobiec jakimkolwiek próbą ustawiania wyników meczów.
Awans do fazy pucharowej przypadnie dwóm najlepszym zespołom w danej grupie. Dwie kolejne na dobre pożegnają się z turniejem. Na tym etapie najważniejszym pytaniem jest, co decyduje o kolejności w grupie? Przede wszystkim punkty zdobyte w trzech spotkaniach. Za zwycięstwo przyznawane są trzy punkty, a za remis jeden, co ma miejsce od 1994 roku. Wcześniej za wygraną można było zdobyć dwa "oczka".
Co jeśli dwie lub więcej drużyn mają tyle samo punktów? FIFA ustaliła szereg kryteriów, które będą determinować kolejność. Przedstawiają się one następująco:
1. Różnica bramek ze wszystkich meczów grupowych,
2. Liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach grupowych,
3. Liczba punktów uzyskanych w bezpośrednich meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami,
4. Różnica bramek z bezpośrednich meczów pomiędzy zainteresowanymi drużynami,
5. Liczba bramek zdobytych w bezpośrednich meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami,
6. Mniejsza liczba punktów minusowych w klasyfikacji Fair Play we wszystkich meczach grupowych,
7. Losowanie drużyn przeprowadzone przez Komitet Organizacyjny FIFA.
Słowo wyjaśnienia należy się punktowi numer 6. Klasyfikacja Fair Play oparta jest na minusowych punktach, które dany zespół zbiera po przez żółte i czerwone kartki. FIFA ustaliła następującą punktację:
- żółta kartka - minus 1 punkt,
- czerwona kartka wynikająca z dwóch żółtych - minus 3 punkty,
- bezpośrednia czerwona kartka - minus 4 punkty
- żółta i bezpośrednia czerwona kartka - minus 5 punktów.
Gdy uda się już wyłonić dwie najlepsze drużyny z każdej z grup, co w sumie da szesnaście zespołów, rozpoczyna się faza pucharowa. Pierwszą rundą jest 1/8 finału, następnie ćwierćfinał, półfinał, mecz o trzecie miejsce i finał. Pary meczów tworzone są również według schematu. Najlepsza drużyna danej grupy, będzie rywalizowała z zespołem z drugiego miejsca z grupy kolejnej. Dla przykładu: 1. miejsce z grupy A spotyka się z 2. miejscem grupy B, a 1. miejsce grupy C spotyka się z 2. miejscem grupy D itd.
W fazie pucharowej nie ma już miejsca na najmniejszy błąd bowiem zespół przegrywający odpada z turnieju. Wyjątkiem są półfinały, gdzie zwycięzcy trafiają do finału, a przegrani rywalizują o brązowy medal. W przypadku remisu w fazie pucharowej zarządzana jest 30. minutowa dogrywka, a jeśli i ona nie wyłoni zwycięzcy, o awansie decyduje seria rzutów karnych.
WYNIKI NA ŻYWO - sprawdź na kogo warto postawić
Tabele i statystyki z 16 dyscyplin