Bobsleiści będą mieli tor w kraju. Powstaje COS w Dusznikach.

2021-09-23 19:52
Polska czwórka bobslejowa
Autor: Andrzej Lange

W roku 1970 zdemontowany został w Karpaczu tor bobslejowy, jedyny na terenie Polski. Po ponad pół wieku tor w naszym kraju ma być wzniesiony ponownie. Nowoczesny i sztucznie lodzony. A wraz z nim w Dusznikach-Zdroju ma powstać ośrodek przygotowań olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu. Być może uda się to przed igrzyskami zimowymi 2026, w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo.

Torem treningowym polskich bobsleistów jest Sigulda na Łotwie. Z tunelu śnieżnego przed zimowym sezonem (gdy w większości Europy brak jeszcze śniegu) polscy narciarze i biatloniści korzystać mogą w Skandynawii.

Teraz ma się to zmienić. Resort kultury i sportu z jej szefem, wicepremierem Piotrem Glińskim zapowiedział inwestycję rzędu 500 milionów złotych w obiekty w Dusznikach-Zdroju.

Obok toru bobslejowego i śnieżnego tunelu z dwukilometrową trasą całoroczną powstać ma hala lodowa (do hokeja i short tracku), kryta pływalnia 50-metrowa oraz obiekt noclegowy. W skład COS wejdą też isniejące już obiekty: biathlonowa trasa TAURON Arena, na której już dwa razy odbyły się ME w biathlonie zimowym, a raz MŚ w biathlonie letnim; tor wrotkarski i hala sportowa.

To będzie już ósmy ośrodek COS, w tym trzeci w górach, po Zakopanem i Szczyrku. Obiekt w Dusznikach ma jednak służyć nie tylko specjalistom sportów zimowych. Tym bardziej, że badania wykazują podobno, iż w wysokich partiach gminy Duszniki powietrze ma obniżone ciśnienie do poziomu typowego dla wysokości 4000 m nad poziomem morza. Na przykład na TAURON Arenie, chociaż leży ona na wysokości 650 m n.p.m. Rozrzedzone powietrze sprzyja mnożeniu się czerwonych krwinek, a tym samym wzrostowi wydolności organizmu.

Otylia i wicepremier
Autor: COS Na prezentacji w Dusznikach obok wicepremiera Glińskiego obecna była Otylia Jędrzejczak, kandydatka do fotela prezesa PZP
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze