Gianni Infantino: Jestem przekonany, że na mundialu w 2026 roku wystąpi 40 drużyn

2016-07-26 13:06

Czy w 2026 roku podczas mistrzostw świata zobaczymy aż 40 drużyn? Nowy prezydent FIFA zapowiada, że chce zwiększyć liczbę uczestników. Już w trakcie kampanii wyborczej "Łysy z UEFA" mówił o takim pomyśle, ale dopiero teraz padła jednoznaczna deklaracja z jego ust.

Nie jestem wprawdzie dyktatorem i mamy w FIFA demokrację, więc muszę przekonać poszczególne federacje, ale mam przekonanie, że w 2026 roku na mundialu zagra 40 zespołów. Na powiększenie mistrzostw w 2018 oraz 2022 nie ma już szans, ponieważ wszystko zostało wcześniej ustalone  - powiedział Gianni Infantino.

Prezydent FIFA wspominał o tym pomyśle już podczas swojej kampanii wyborczej. Jednak dopiero w trakcie wizyty w Nigerii padła jednoznaczna deklaracja. - Z nowo utworzonych ośmiu miejsc co najmniej dwa powinny trafić do drużyn z Afryki - dodał. Od 1998 roku, czyli mundialu we Francji udział w mistrzostwach biorą 32 drużyny, a wcześniej występowały 24. Czy nowy pomysł spotka się z akceptacją w środowisku piłkarskim? Nie będzie o to łatwo tym bardziej, że po zakończeniu Euro 2016 kilku uczestników głośno wyrażało swoje niezadowolenie z powiększenia liczby zespołów walczących o prymat na Starym Kontynencie.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze