Ian Nepomniachtchi

i

Autor: EASTNEWS

Jan Niepomniaszczyj zagra z Carlsenem. Miał odwagę zaprotestować przeciw Putinowi

2022-07-05 12:14

Wszystko rozstrzygnęło się przed ostatnią rundą. Rosjanin Jan Niepomniaszczyj wygrał w Madrycie turniej pretendentów do meczu o mistrzostwo świata w szachach. Po raz drugi z rzędu spotka się z broniącym tytułu Norwegiem Magnusem Carlsenem. Polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda (24 l.) już wcześniej stracił szansę na zwycięstwo w imprezie. W ostatniej rundzie Polak zremisował białymi bierkami właśnie z Niepomniaszczym.

Już w przedostatniej, 13. rundzie turnieju pretendentów grający w barwach federacji FIDE Niepomniaszczyj zremisował z Węgrem Richardem Rapportem  zapewniając sobie udział w rywalizacji o mistrzostwo świata w roku 2023. I sprawił sobie wspaniały prezent na 32. urodziny, które wypadają 14 lipca. A w ostatniej rundzie dołożył do tego połówkę punktu uzyskaną w partii z Dudą.

Arcymistrz szachowy Jan Niepomniaszczyj (ur. 1990) z pochodzenia jest Żydem. Nauczył się krolewskiej gry w wieku czterech lat. W latach 2000-2002 zdobył cztery tytuły mistrza Europy i mistrza swiata w kategoriach do lat 10 i 12. Jako 20-latek triumfował w mistrzostwach Rosji.

Poprzedni turniej pretendentów, w roku 2021, „Nepo” wygrał z bilansem 8,5 pkt w 14 rundach. Przed końcem roku 2021 stoczył przegrany pojedynek o tytuł z Carlsenem w Dubaju z wynikiem 3,5:7,5. Obecnie zajmuje 7. pozycję w światowym rankingu FIDE.

W marcu tego roku wraz z 43 czołowymi szachistami rosyjskimi Niepomniaszczyj podpisał list otwarty do prezydenta Putina, w którym zaprotestowali oni przeciw najazdowi na Ukrainę oraz wyrazili poparcie dla narodu ukraińskiego.

Tutaj trzeba wspomnieć o innym rosyjskim szachiście, Siergieju Kariakinie, który nie wystąpił w turnieju pretendentów z powodu swojej skandalicznej postawy. W lutym i marcu poparł bowiem najazd Putina i został zawieszony przez Radę FIDE w rozgrywkach międzynarodowych na okres sześciu miesięcy.

21/03/2022  DCH  Poparł Putina - może zapomnieć o mistrzostwie świata. Szachista Kariakin bez prawa startu

Pula nagród w turnieju w Madrycie wynosiła 500 tysięcy dolarów. Zwycięzca otrzymał 48 tys. USD, kolejni zawodnicy na podium - 36 i 24 tys. USD. Każdy z ośmiu uczestników nagrodzony został sumą 3500 USD za każde zdobyte pół punktu. Oznacza to, że Niepomniaszczyj zarobił więcej kasy za punkty (66,5 tys. USD) niż za zwycięstwo w turnieju.

Klasyfikacja końcowa turnieju pretendentów w Madrycie (po 14 rundach):

1. Jan Niepomniaszczyj (FIDE) 9,5 pkt2. Ding Liren (Chiny) 8 3. Hidekaru Nakamura (USA) 7,5 4. Tejmur Radżabow (Azerbejdżan) 7,5 5. Fabio Caruana (USA) 6,5 6. Alireza Firouzja (Francja) 67. Jan-Krzysztof Duda 5,5 8. Richard Rapport (Węgry) 5,5

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze