Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk dla "SE" o odmrażaniu trybun. Jasna deklaracja [WIDEO]

2020-07-22 14:20
Danuta Dmowska-Andrzejuk
Autor: East News Danuta Dmowska-Andrzejuk

24 lipca w Tokio powinny rozpoczynać się XXXII letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. Sportowe święto zepsuła pandemia koronawirusa, ale polscy sportowcy nie tracą werwy i szykują się do olimpijskich zmagań, które przełożono na przyszły rok. Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk (38 l.) wierzy, że nasi olimpijczycy zdąża się przygotować i zapowiada dalsze plany odmrażania sportu.

„Super Express”: - Jak trudnymi i ryzykownymi decyzjami były te o stopniowym odmrażaniu polskiego sportu?
Danuta Dmowska-Andrzejuk: - Chciałabym się cofnąć w czasie, bo mówimy o odmrażaniu, ale ja pamiętam decyzję o zamrożeniu polskiego sportu. Nikt nie wiedział co się będzie działo, a my podejmowaliśmy decyzje, które najpierw powodowały niechęć, a potem trzeba było z kolei zmierzyć się z odmrażaniem. Obawa jest cały czas, ale pokazujemy, że sport jest bezpieczny, że tych wzrostów zachorowań nie ma.

- Weszło w życie rozporządzenie, według którego stadiony będą mogły zapełniać nie w 25, a 50 procentach. Planujecie kolejne luzowanie obostrzeń?
- Będziemy obserwować sytuację i zainteresowanie. Wiemy, że na przykład w żużlu były duże potrzeby, żeby zwiększyć możliwość kibicowania na stadionie. Będziemy się zastanawiać na tym, kiedy dać możliwość funkcjonowania obiektów sportowych w stu procentach. Ale to organizator bierze na siebie odpowiedzialność jak bezpiecznie zorganizować taką imprezę.

- Jest pani spokojna o przygotowanie naszych olimpijczyków do przyszłorocznych igrzysk?
- Tak. Choć Igrzyska olimpijskie zostały przełożone, to finansowanie jest utrzymane. Spółki Skarbu Państwa dalej wspierają finansowo naszych wybitnych sportowców. Teraz tylko kwestia decyzyjności międzynarodowych federacji, kiedy wrócą kalendarze i sportowcy będą mogli rywalizować, czy dokończyć kwalifikacje. Mam nadzieję, że na igrzyska wyślemy dużą reprezentację. Nasi sportowcy już trenują w normalnych warunkach i dzięki temu są wyjątkowo dobrej sytuacji w porównaniu do tego, co się dzieje na świecie.

Szczęśliwa Agnieszka Radwańska pochwaliła się pięknym ZDJĘCIEM! To wyjątkowy dzień w jej życiu!

- Jak podoba się pani nowe centrum treningowe Legii Warszawa?
- Ogromna inwestycja, która cieszy. Ministerstwo Sportu wsparło ją blisko 23 milionami złotych. Przeszłam się po tym obiekcie i jestem pod wielkim wrażeniem. Poziom, zaplecze, ale też dbanie o historię na najwyższym poziomie. W sumie ogromna zazdrość, że to tylko piłkarze tak mają. Ja bym chciała, żeby cały polski sport rozwijał się tak jak piłka nożna.

- Polska piłka ruszy do przodu?
- Zawsze żeby coś wyjąć, trzeba włożyć. Trzeba inwestować w sport u podstaw, czyli tam, gdzie to szkolenie się zaczyna. Mam nadzieję, że przy takim obiekcie Legia będzie osiągać sukcesy. Już nie ma wymówek (śmiech).

- Czy są w planach kolejne tak wielkie projekty sportowe w Polsce?
- Wsparcie finansowe dostał też Lech Poznań, czy Jagiellonia Białystok. Ale wspieramy też inne dyscypliny, chociażby stadiony lekkoatletyczne. To będzie sprzyjać rozwojowi talentów.

- Od ponad siedmiu miesięcy jest pani ministrem sportu. Jak odnajduje się pani w polityce?
- Ja się przede wszystkim odnajduję w sporcie. Każde środowisko niesie za sobą jakieś wyzwania i odpowiedzialność. Świetnie mi się współpracuje z panem premierem i rządem. Mam nadzieję, że sobie radzę (śmiech).

Fabian Drzyzga przed meczami Polska – Niemcy siatkarzy: Każdy zagra w miarę po równo

Prezes Legii UJAWNIA, czy sprzeda Karbownika. Jasna deklaracja | FUTBOLOGIA
Legia Training Center: Rząd wydał 23 miliony złotych! Futbologia Przemka Ofiary
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze