Prace rozpoczęły się na początku stycznia i trwały 40 dni. Najpierw powstała specjalna podbudowa, stalowo-drewniana konstrukcja. Dopiero na niej położono bieżnię. Dzięki temu nawierzchnia, na której będą się toczyć zawody, została wyniesiona 3 metry ponad poziom 0 płyty Ergo Areny. Widzowie w hali i przed telewizorami będą mieli zatem doskonały widok na rywalizację sportowców.
Elementy rusztowań i bieżni ważą ok. 260 ton. Gdyby połączyć wszystkie dźwigary użyte do podbudowy, otrzymalibyśmy budowlę długą na 22 km. Wykorzystano prawie 30 tys. elementów, a wszystkie zostały zmontowane ręcznie. Aż 20 tirów przywiozło konstrukcję podbudowy, a kolejne 11 przetransportowało z Hiszpanii i Włoch elementy bieżni. Przy jej montażu zatrudniono 15 osób, które pracowały 13 godzin dziennie. W zakupie kosztującej 4 mln zł bieżni partycypował Toruń. Po zakończeniu mistrzostw zostanie ona zdemontowana i przewieziona do tego miasta. W grodzie Mikołaja Kopernika powstaje hala, która ma być na stałe przystosowana do zawodów lekkoatletycznych.
Próbą generalną przed Halowymi Mistrzostwami Świata były Halowe Mistrzostwa Polski. Rozegrano je 22-23 lutego. Zakończyły się organizacyjnym sukcesem. W Sopocie nikt nie ma wątpliwości, że tak samo będzie 7-9 marca, gdy o medale powalczą światowe gwiazdy.