Igrzyska olimpijskie, Rosja, flaga olimpijska

i

Autor: AP Kółka olimpijskie i flaga Rosji

Chcą izolacji Rosji z ruchu olimpijskiego

Polska i ponad 30 krajów przeciwko Rosji w igrzyskach. Koalicja się rozszerza. Oto treść oświadczenia

2023-02-21 10:55

Polska wraz z ponad 30 innymi państwami świata wydała oświadczenie w sprawie wojny Rosji z Ukrainą i sportu międzynarodowego. Podczas telekonferencji minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk przedstawił stanowisko naszego kraju w kwestii niedopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji międzynarodowej.

Oświadczenie podpisane przez 34 kraje jest efektem spotkania ministrów i wyższych rangą przedstawicieli naszej wspólnej grupy narodów. „Z zadowoleniem przyjęliśmy ze strony MKOl potwierdzenie i wzmocnienie obowiązujących sankcji, a także oświadczenie zobowiązujące do solidarności i wsparcia wobec ukraińskich zawodników oraz Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego. Uznając niezależność organów sportowych, lecz mając na uwadze trwający wciąż atak na Ukrainę i związane z nim zniszczenia stwierdziliśmy, że propozycja MKOl dotycząca zbadania możliwości ponownego dopuszczenia rosyjskich i białoruskich zawodników do rywalizacji rodzi szereg pytań i obaw” – głosi oświadczenie.

Minister Sportu Kamil Bortniczuk: Wybiliśmy Władimirowi Putinowi zęby [TYLKO U NAS]

„Odnotowaliśmy, że od czasu wydania tego oświadczenia sytuacja na miejscu, na Ukrainie wyłącznie się pogarsza. Jesteśmy głęboko przekonani, że wobec braku zmiany sytuacji związanej z rosyjską agresją wobec Ukrainy, a także w imię sprawiedliwości i solidarności z ukraińskimi zawodnikami, których obiekty sportowe zostały zniszczone i którzy musieli opuścić swój kraj (albo pozostać na miejscu, aby walczyć w obronie Ukrainy, co wielu z nich przypłaciło życiem), nie istnieją żadne praktyczne powody odstąpienia od zasady wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców, określonej przez MKOl w oświadczeniu z dnia 28 lutego 2022 r.” – dodano.

Mocny głos w sprawie zablokowania Rosji drogi na igrzyska. „Obłuda prezydenta MKOl i Komitetu jest po prostu żałosna”

Na koniec oświadczenia przedstawiciele 34 krajów stwierdzają: „To właśnie w rękach Rosji i Białorusi leży możliwość otwarcia swoim zawodnikom drogi pełnego powrotu do międzynarodowej społeczności sportowej poprzez zakończenie wojny, którą te kraje rozpoczęły”.

Kraje, które podpisały deklarację przeciwko Rosji i Białorusi na igrzyskach:

Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Japonia, Kanada, Korea Płd., Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, USA, Wielka Brytania, Włochy

To oburzające! W sprawie możliwego dopuszczenia Rosji do igrzysk MKOl krytykuje… Ukrainę!

Poza wymienionymi 34 państwami akces do koalicji zgłaszają też kolejne, bez formalnego podpisania dokumentu. Australijski rząd poinformował we wtorek 21 lutego, że popiera stanowisko krajów, które opowiedziały się za podtrzymaniem wykluczenia Rosjan i Białorusinów z wszelkich imprez sportowych.

Terroryści przerwali igrzyska | Kiedyś to było
Najnowsze