Olimpizm, igrzyska olimpijskie, Thomas Bach, Władimir Putin, MKOl

i

Autor: AP Szef MKOl Thomas Bach i prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu w 2014 roku

Rosja szuka sojuszników w sporcie

Rosjanie sami sobie zrobią igrzyska. Pomogą im Chińczycy. Oto szczegóły

2023-03-05 17:07

Latem tego roku Rosjanie chcą wziąć udział w dużej międzynarodowej imprezie sportowej. Jak to możliwe, skoro zostali praktycznie wykluczeni z rywalizacji po ubiegłorocznej napaści na Ukrainę? Zawody z udziałem reprezentacji Rosji mają zorganizować Chińczycy – jeden z niewielu krajów, który nie odwrócił się od agresora.

Ambasador Rosji w Chinach Igor Morgułow ujawnił plany zorganizowania Letnich Igrzysk Młodzieży z udziałem sportowców z obu krajów, które odbędą się w Chongqing w sierpniu 2023 r. Zaproszeni byliby nie tylko Rosjanie, ale i Białorusini, którzy również zostali w dużej mierze wykluczeni z międzynarodowego sportu od czasu inwazji na Ukrainę. Rosja i Chiny w październiku ubiegłego roku zawarły porozumienie w sprawie zorganizowania ponad 500 imprez, w tym trzecich rosyjsko-chińskich Zimowych Igrzysk Młodzieży w chińskiej prowincji Jilin w grudniu 2022 roku.

Mocny głos w sprawie zablokowania Rosji drogi na igrzyska. „Obłuda prezydenta MKOl i Komitetu jest po prostu żałosna”

W grudniu ministrowie sportu obu krajów podpisali plan działania na bieżący rok, który obejmuje około 600 wydarzeń w prawie wszystkich dyscyplinach sportowych” – powiedział Morgułow chińskiej państwowej telewizji China Central. „Wśród najważniejszych wyróżniłbym letnie Rosyjsko-Chińskie Igrzyska Młodzieży, które zaplanowano na sierpień tego roku w mieście Chongqing”.

Polska i ponad 30 krajów przeciwko Rosji w igrzyskach. Koalicja się rozszerza. Oto treść oświadczenia

Zaproszenie działa także w drugą stronę. Morgułow powiedział, że chińscy sportowcy będą mile widziani na Międzynarodowym Festiwalu Sportów Uniwersyteckich w Jekaterynburgu. Oficjalna rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS poinformowała, że w Festiwalu mają wziąć udział 94 kraje, choć jak uda się zachęcić taką liczbę uczestników do przyjazdu do Rosji w obecnej atmosferze, pozostaje tajemnicą. Jekaterynburg miał być gospodarzem letniej Uniwersjady, ale organizację mu odebrano. Wprowadzono więc w życie plan B, a Uniwersjada ma się odbyć w tym roku w chińskim Chengdu – lecz wszystko wskazuje, że bez udziału Rosji.

Rok Wojny: Władysław Kozakiewicz
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze