Tak wygląda wioska olimpijska w Tokio. Alkohol dozwolony, ale prezerwatyw się nie kupi [WIDEO]

2021-06-20 18:00
Igrzyska Olimpijskie w Tokio
Autor: AP PHOTO Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Organizatorzy letnich igrzysk olimpijskich są przekonani, że nic nie stanie na przeszkodzie w rozegraniu imprezy, którą przełożono z ubiegłego roku w związku z pandemią. Nie tylko przyjmują już pierwsze ekipy (choć wśród grupki sportowców Ugandy trafił się przypadek Covid-19), które przyjeżdżają na obozy przygotowawcze, ale pokazali już publicznie jak będą wyglądać ważne miejsca zawodów, na przykład wioska olimpijska. Wszystko więc zmierza ku temu, by 23 lipca znicz olimpijski zapłonął w Tokio bez przeszkód.

Miejsce, w którym będą spędzać czas sportowcy pomiędzy startami w Japonii, przypomina duże osiedle mieszkaniowe z licznymi wieżowcami. Pokoje urządzono bardzo skromnie, luksusów nie ma, wnętrza przypominają niewyszukane pokoje w akademiku. Wioska olimpijska została zaprezentowana oficjalnie przez organizatorów: liczy 44 hektary powierzchni i będzie swoistą „bańką” koronawirusową, w której ma być przede wszystkim bezpiecznie z sanitarnego punktu widzenia. Pokazano kilka pomysłów na zabezpieczenia, na przykład ograniczoną liczbę miejsc na stołówkach, czy oddzielenie stolików ochronnymi ekranami. Jedną z interesujących informacji, jakie przedstawiono opinii publicznej przy tej okazji, jest potwierdzenie, że sportowcom będzie wolno spożywać alkohol, ale wyłącznie w ich pokojach. Z kolei na terenie wioski nie będzie dystrybucji… prezerwatyw, co zwykle miało miejsce na igrzyskach. To część działań profilaktycznych chroniących przed zakażeniem i rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki o igrzyskach w Tokio. Czy się odbędą?

Irańczycy, Syryjczycy, Sudańczycy... W Tokio wystartuje delegacja UCHODŹCÓW. Są w niej utytułowani sportowcy

Alkohol miał być zakazany

Początkowo organizatorzy rozważali nawet całkowity zakaz spożywania alkoholu w obrębie wioski olimpijskiej. Ostatecznie nie zdecydowano się na ten krok. Jednak obostrzeń nie zabraknie, będzie nim między innymi nakaz przyjazdu do wioski nie wcześniej niż 5 dni przed startem i wyjazdu nie później niż 2 dni po zakończeniu rywalizacji. Zalecono też maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi mieszkańcami wioski. Każdy olimpijczyk w Tokio będzie codziennie badany na obecność koronawirusa i będzie musiał stale nosić maseczkę w przestrzeniach publicznych.

18 tysięcy ludzi w wiosce

Nieprzestrzeganie zasad podanych w specjalnym regulaminie może skutkować grzywną lub w najgorszym wypadku wyrzuceniem delikwenta z igrzysk. W wiosce olimpijskiej w Tokio ma zamieszkać 18 tysięcy gości. Jest w niej 21 budynków i 3800 mieszkań. Na terenie będzie kawiarnia, kwiaciarnia, bank, studio fotograficzne, pralnia chemiczna, sklep z pamiątkami olimpijskimi, centrum fitness, centrum rekreacji, punkt kontroli antydopingowej i szpital.

Nie żyje medalista olimpijski 1956. Adam Smelczyński stawał na podium jeszcze po czterdziestce

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze