Miejsce, w którym będą spędzać czas sportowcy pomiędzy startami w Japonii, przypomina duże osiedle mieszkaniowe z licznymi wieżowcami. Pokoje urządzono bardzo skromnie, luksusów nie ma, wnętrza przypominają niewyszukane pokoje w akademiku. Wioska olimpijska została zaprezentowana oficjalnie przez organizatorów: liczy 44 hektary powierzchni i będzie swoistą „bańką” koronawirusową, w której ma być przede wszystkim bezpiecznie z sanitarnego punktu widzenia. Pokazano kilka pomysłów na zabezpieczenia, na przykład ograniczoną liczbę miejsc na stołówkach, czy oddzielenie stolików ochronnymi ekranami. Jedną z interesujących informacji, jakie przedstawiono opinii publicznej przy tej okazji, jest potwierdzenie, że sportowcom będzie wolno spożywać alkohol, ale wyłącznie w ich pokojach. Z kolei na terenie wioski nie będzie dystrybucji… prezerwatyw, co zwykle miało miejsce na igrzyskach. To część działań profilaktycznych chroniących przed zakażeniem i rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Irańczycy, Syryjczycy, Sudańczycy... W Tokio wystartuje delegacja UCHODŹCÓW. Są w niej utytułowani sportowcy
Alkohol miał być zakazany
Początkowo organizatorzy rozważali nawet całkowity zakaz spożywania alkoholu w obrębie wioski olimpijskiej. Ostatecznie nie zdecydowano się na ten krok. Jednak obostrzeń nie zabraknie, będzie nim między innymi nakaz przyjazdu do wioski nie wcześniej niż 5 dni przed startem i wyjazdu nie później niż 2 dni po zakończeniu rywalizacji. Zalecono też maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi mieszkańcami wioski. Każdy olimpijczyk w Tokio będzie codziennie badany na obecność koronawirusa i będzie musiał stale nosić maseczkę w przestrzeniach publicznych.
18 tysięcy ludzi w wiosce
Nieprzestrzeganie zasad podanych w specjalnym regulaminie może skutkować grzywną lub w najgorszym wypadku wyrzuceniem delikwenta z igrzysk. W wiosce olimpijskiej w Tokio ma zamieszkać 18 tysięcy gości. Jest w niej 21 budynków i 3800 mieszkań. Na terenie będzie kawiarnia, kwiaciarnia, bank, studio fotograficzne, pralnia chemiczna, sklep z pamiątkami olimpijskimi, centrum fitness, centrum rekreacji, punkt kontroli antydopingowej i szpital.