To może być wojna o WIELKIE MILIONY w piłce nożnej. Agencji sprzeciwiają się zmianom FIFA

2020-01-23 10:34 MD
Mino Raiola i Mario Balotelli
Autor: EastNews Mino Raiola i Mario Balotelli

Wielki futbol równa się wielkie pieniądze - to powiedzenie prawdopodobnie jeszcze nigdy nie było tak prawdziwe jak we współczesnej piłce nożnej. Kolejną odsłonę walki o gigantyczne dochody finansowe najprawdopodobniej ujrzymy już wkrótce. Włoski dziennik "La Gazzetta dello Sport" opisuje, że na noże z FIFA zamierzają pójść najwięksi agenci piłkarscy - m.in. Mino Raiola czy Jorge Mendes.

Najważniejszym postaciom w menadżerskim biznesie powodzi się znakomicie. To oni pociągają za sznurki przy największych światowych operacjach transferowych, w wielu wypadkach kształtują także obecny futbol. Nic więc dziwnego, że wiążą się z tym ogromne gratyfikacje finansowe. Im bardziej zapobiegliwy agent, tym większe prowizje spływające na jego konto za dokonane transfery. FIFA stwierdziła jednak, że obecne zasady są niewłaściwe i trzeba je zmienić.

A jak? Należy wprowadzić transparentność. Obecnie najważniejsi agenci piłkarscy, tacy jak Jorge Mendes (odpowiadający za interesy m.in. Cristiano Ronaldo), Mino Raiola (Paul Pogba czy Zlatan Ibrahimović) czy Jonathan Barnett (Gareth Bale) są w stanie inkasować sute, wielomilionowe prowizje transferowe zarówno od klubu, jak i od piłkarza. Ich gratyfikacja finansowa za przeprowadzone operacje potrafi więc czasem urosnąć do naprawdę wysokiej kwoty.

FIFA stwierdziła więc, że wynagrodzenie menadżerskie musi być jawne i wynosić najwięcej 10% od kwoty transferu. Dodatkowo organizacja chce zabronić pobierania przez agentów pieniędzy zarówno do klubu, jak i od zawodnika. Grupa zawodowa, wśród której znajdują się ludzie potrafiący zarobić nawet kilkadziesiąt milionów euro rocznie, jednak się na to nie zgadzają. Zapowiadają walkę z anonsowanymi zmianami. "La Gazzetta dello Sport" dodaje, że jeśli FIFA nie cofnie się przed swoimi zamiarami, to sprawa może wylądować nawet w sądzie.

Najnowsze