Olimpijski ogień zapłonął w ruinach świątyni Hery

i

Autor: AP

W Olimpii znów zapłonął ogień. Dotrze na igrzyska 2022

2021-10-18 14:43

Przed igrzyskami w Tokio olimpijski ogień przezimował rok w Japonii zanim pojawił się na stadionie. Wymogła to pandemia i przeniesienie imprezy o rok. Tym razem powinno być inaczej. Rozpalony w Olimpii ogień ma się pojawić już w środę w Chinach, by 4 lutego 2022 roku na stadionie w Pekinie wzniecić znicz na inaugurację zimowych igrzysk olimpijskich 2022.

Ceremonia rozpalenia ognia odbyła się tradycyjnie w Olimpii w Grecji, w miejscu rozgrywania starożytnych igrzysk sportowych. Zapłonął od promieni słonecznych na kamieniach ruin świątyni Hery, a uczyniła go aktorka Xanthi Georgiou przebrana w strój najwyższej kapłanki świątyni.

Zapaloną pochodnię przejął grecki narciarz alpejski Ioannis Antoniou, a drugim uczestnikiem sztafety został utytułowany chiński łyżwiarz Li Jiajun, zdobywca aż pięciu medali olimpijskich w short tracku w latach 1998-2006.

Trasa sztafety z pochodnią na terenie Grecji ograniczona została do samego miasta Olimpia. Natomiast w Chinach bieg kontynuowany będzie przez ponad trzy miesiące.

Z powodu pandemii koronawirusa ceremonia odbyła się w wąskim gronie oficjeli i dziennikarzy. Obecni byli m.in. prezes MKOl Thomas Bach i prezydent Grecji pani Katerina Sakellaropoulou.

- W tych trudnych czasach zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie będą ważnym momentem, jednoczącym świat w atmosferze pokoju, przyjaźni, solidarności - powiedział Thomas Bach.

- W obliczu pandemii (...) ogień olimpijski przynosi nam pewność, ciepło i nadzieję. Jest źródłem naszej siły w walce z pandemią - dodał wiceprezes komitetu organizacyjnego Yu Zaiqing.

Nie obyło się jednak bez incydentów politycznych spowodowanych przez osoby postronne protestujące przeciw igrzyskom w kraju przemocy i totalitaryzmu. Pierwszy z nich miał miejsce dzień wcześniej, na Akropolu w Atenach, gdzie trzej aktywiści tybetańscy wywiesili flagi i skandowali „Zbojkotować Pekin 2022” oraz „Wyzwólcie Tybet”.

W poniedziałek w Olimpii w pobliżu miejsca uroczystości grupka Tybetańczyków rozwiesiła transparent "No Genocide Games" („nie dla igrzysk ludobójstwa”) oraz flagę Tybetu. Zostali zatrzymani przez grecką policję. Czworo innych aktywistów zostało zatrzymanych godzinę przed ceremonią.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze