Jan Krzysztof Duda

Autor: EastNews Jan Krzysztof Duda

Wielki sukces Jana-Krzysztofa Dudy! Polak znów postawił się mistrzowi świata

2021-01-22 20:42

W ostatnim czasie polscy kibice mieli wiele powodów do dumy i to nie tylko za sprawą Roberta Lewandowskiego czy skoczków narciarskich. W październiku sensację sprawił Jan-Krzysztof Duda, który pokonał w szachach klasycznych mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena. Teraz Polak znów postawił się mistrzowi świata, a ich wielogodzinny pojedynek zakończył się remisem.

W październiku 2020 roku Jan-Krzysztof Duda na zawodach Altibox Norway Chess dokonał nie lada wyczynu, pokonując Magnusa Carlsena, który przegrał wtedy po raz pierwszy od 125 meczów. Mimo że jeden z najlepszych szachistów w historii dwa dni później pokonał Polaka, to i tak o wyczynie Dudy usłyszał cały świat. 22-latek został nawet nominowany do nagrody dla Najlepszego Sportowca Roku 2020 w plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Dramatyczne wieści z PZPN: Jerzy Brzęczek był na skraju wytrzymałości!

Zobacz zdjęcia żony nowego selekcjonera reprezentacji Polski!

Teraz Jan-Krzysztof Duda ponownie dokonał czegoś niezwykłego. Na 83. Arcymistrzowskim Turnieju Kołowym Tata Steel Polak znów nie dał się ograć Carlsenowi. Duda kilkukrotnie miał problemy, żeby zmieścić się w limicie czasowym, a szybko grający mistrz świata wydawał się pewnie dążyć do zwycięstwa. Mimo sporych problemów Polak zdołał ostatecznie zremisować z Norwegiem po partii trwającej 4,5 godziny.

ZNAMY rywala Adamka?! Razem mają 96 lat...

W klasyfikacji generalnej turnieju Jan-Krzysztof Duda plasuje się aktualnie na 10. pozycji. Jedno miejsce wyżej znajduje się inny polski szachista, Radosław Wojtaszek, a Magnus Carlsen zajmuje 5. lokatę.