Małgorzata Glinka surowo o kadrze pań: Nie ma postępu, cofamy się, trzeba w końcu fachowca

2021-10-18 14:36
Siatkówka, Małgorzata Glinka, kadra, siatkarki, reprezentacja
Autor: Tomasz Radzik, CEV Była gwiazda kadry siatkarek Małgorzata Glinka i obecne reprezentantki w akcji

Podczas środowego posiedzenia członkowie zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej usłyszą między innymi informację na temat kandydatur na trenerską posadę w reprezentacji pań. – Po raz pierwszy od wielu lat wiążę z tym wyborem wielkie nadzieję na to, że w końcu coś w tej kadrze się zmieni – mówi „Super Expressowi” Małgorzata Glinka, jedna z legend kobiecej siatkówki w Polsce i na świecie.

Od kilkunastu lat, w przeciwieństwie do kadry panów, w drużynie siatkarek rządzili wyłącznie polscy trenerzy i efekty były mizerne. Ostatni medal dużej imprezy mistrzowskiej zdobyliśmy w 2009 roku (brąz ME). Tym razem nikt nie ma wątpliwości, że stery powinien objąć obcokrajowiec. – To musi być fachowiec, trener z sukcesami na koncie, doświadczeniem i przede wszystkim wielkim autorytetem u dziewczyn – przekonuje Glinka. – Nie stawiajmy na debiutantów, to już przerabialiśmy. Szukamy osoby, która potrząśnie żeńską siatkówką po wielu latach przestoju. Ważne byłoby także całościowe spojrzenie w połączeniu z odpowiednim systemem szkolenia. Nie może być tak, że pojawiają się dwie świetne zawodniczki, a potem znowu czekamy pięć lat na następne. Bardzo odstajemy od męskiej siatkówki pod tym względem. Niby system szkolenia jest podobny, ale zupełnie inny jest poziom ligi. Dziewczyny nie mają gdzie się ogrywać – analizuje Glinka.

Katarzyna Skowrońska pomaga w wyborze trenera kadry siatkarek. „Można było wcześniej rozwiązać te problemy”

Nie uwierzycie, jak zmieniła się Anna Werblińska. Gorące zdjęcia w kostiumie kąpielowym rozpalają wyobraźnię

Najmocniejszymi kandydatami są Włosi prowadzący czołowe kluby Serie A i Europy, ale nie tylko oni. Na nieoficjalnej liście faworytów znaleźli się: Daniele Santarelli (Włochy, trenuje Conegliano), Stefano Lavarini (Włochy, Novara), Massimo Barbolini (Włochy, Scandicci), Ferhat Akbas (Turcja, Eczacibasi) i Stephane Antiga (Francja, Developres).

Szalony trener spokojny jak nigdy. „Jak mogę się wydzierać na faceta, u którego byłem świadkiem na ślubie?”

– Nie mam pojęcia czemu związek trzymał się przez lata kurczowo wersji, by wybierać Polaków na stanowisko selekcjonera kadry pań. To było ograniczanie sobie z góry pomysłu na siatkówkę. Myślę, że po to zmieniono ludzi na kluczowych stanowiskach PZPS, żeby pojawiło się nowe spojrzenie. Bo poprzednia droga nic nie dała. Nie stoimy w miejscu, tylko się cofamy. Nie widzę żadnego postępu w ostatnich latach – komentuje Glinka.

Sonda
Kto powinien zostać trenerem reprezentacji Polski siatkarek?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze