Kampania przeciw rasizmowi. Kierowcy F1 też przyklękną w czasie GP Austrii?

2020-06-30 14:56 Marek Żochowski

Zawodnik zespołu McLarena Lando Norris przyznał, że w gronie kierowców Formuły 1 toczą się rozmowy o tym, czy i w jaki sposób zademonstrować poparcie dla ruchu antyrasistowskiego. Nie jest wykluczone, że w najbliższą niedzielę podczas austriackiego Grand Prix otwierającego sezon F1 wyrażą solidarność poprzez uklęknięcie.

Gest taki jest symbolem ruchu „Black Lives Matter” grupującego ludzi protestujących przeciwko rasizmowi. Wielu sportowców klękało już w trakcie zawodów, wyrażając swoje jednoznaczne stanowisko w tej kwestii. – Jeśli mamy to zrobić, to wszyscy – powiedział Norris. – Zdziałamy co tylko możemy, by pokazać, że nam zależy i że szanujemy każdego. Kiedy nadejdzie pora, zrobimy to, co należy – podkreślił młody kierowca McLarena.

Ważna informacja dla Roberta Kubicy. Wiemy, kiedy Alfa Romeo ogłosi decyzje personalne na 2021 rok

Głównym orędownikiem mocnego głosu w kwestii rasizmu jest oczywiście mistrz świata Lewis Hamilton, jedyny czarnoskóry kierowca w historii Formuły 1. Brytyjczyk jako pierwszy ostro zaprotestował przeciwko bierności środowiska wyścigowego wobec wypadków w USA, kiedy to w wyniku działań policji ginęli czarnoskórzy obywatele.

Super Sport 30 VI - B

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Konsekwencją antyrasistowskich działań Hamiltona miała też być zmiana malowania bolidu mercedesa na ten sezon. Zamiast tradycyjnej od kilkudziesięciu lat srebrnej karoserii, auto otrzymało nowy, w większości czarny kolor lakieru. Na samochodzie będzie także widniał napis „End Racism” (skończcie z rasizmem). Podobno jeden telefon Hamiltona wystarczył, by szefostwo teamu dokonało tych zmian.

Rozjechali SZYCHĘ za rasistowskie komentarze, a on się nie poddaje. "Nie moja wina, że jestem biały"

– Lewis bardzo mocno zaangażował się w kwestie walki z rasizmem – przyznał George Russell, kierowca Williamsa. – Ma pełne prawo do takich działań. To otworzyło oczy wielu ludziom. Musimy to popierać. F1 to sport zdominowany przez białych – przyznał Russell.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Najnowsze