Fabian Urbański ze złotym medalem mistrzostw świata kadetów

i

Autor: ZRZUT EKRANU / YouTube IBA Boxing Fabian Urbański ze złotym medalem mistrzostw świata kadetów

Wielkie brawa!

Nieprawdopodobny wyczyn polskiego pięściarza! Sięgnął po mistrzostwo świata i przeszedł do historii

2023-12-03 22:27

Polacy są głodni sukcesów w boksie. Od lat pod tym względem jest u nas bardzo słabo, a obecnie mamy tylko jednego zawodowego mistrza świata w boksie, którym został w kwietniu tego roku. Bliska przyszłość też nie wydaje się optymistyczna, ale być może nieco później znów doczekamy się zawodnika, który przyciągnie miliony fanów przed telewizory. Kimś takim może być Fabian Urbański, który właśnie sięgnął po mistrzostwo świata kadetów.

W ostatnich latach fani polskiego boksu mogą tylko wspominać czasy Andrzeja Gołoty, Dariusza Michalczewskiego czy Tomasza Adamka, gdy ci toczyli walki z największymi zawodnikami w swoich kategoriach wagowych i, w przypadku „Tigera” i „Górala”, sięgali po pasy mistrzowskie w zawodowym boksie. Sukcesów nie mamy wiele także w boksie amatorskim czy olimpijskim. Wspomniany już gołota sięgał po brąz olimpijski w Seulu w 1988 roku, a cztery lata później Wojciech Bartnik powtórzył ten sukces w Barcelonie. Przez te wszystkie lata nie doczekaliśmy się natomiast mistrza świata w boksie kadetów – aż do teraz, gdy sukces ten osiągnął Fabian Urbański, zawodnik klubu Skorpion Szczecin.

Wielki sukces polskiego boksu. Nawet Gołota tego nie dokonał

16-letni Fabian Urbański jest pierwszym w historii polski zawodnikiem, który sięgnął po mistrzostwo świata kadetów (do lat 16) w boksie. Na zawodach w Erywaniu Polak, walczący w kategorii do 70 kilogramów, po drodze do złota pokonał pięciu zawodników: Zhassulana Berdaly'ego (Kazachstan), Andreja Matskevicha (Białoruś), Ahmeda Kocima (Albania), Festima Nimaniego (Niemcy) i w finale Samvela Siramargyana (Armenia). Warto zauważyć, że takim sukcesem nie może pochwalić się nawet sam Andrzej Gołota, który w 1985 roku został wicemistrzem świata juniorów w wadze ciężkiej.

W Erywaniu oprócz Urbańskiego medale zdobyli także: Zuzanna Gołębiewska (RUSHH Kielce), Oskar Grodzicki (Kujawia Boks Włocławek) i Igor Soczówka (Skorpion Szczecin) – cała trójka sięgnęła po brąz.

Łukasz Różański szczerze o zarobkach za walkę o MŚ: Do poprzednich walk dokładałem! To największa gaża | Andrzej Kostyra

QUIZ: Jak dużo wiesz o Andrzeju Gołocie?

Pytanie 1 z 13
Na rozgrzewkę coś łatwego. W jakiej wadze walczył Gołota?
Najnowsze