Rękawice bokserskie

i

Autor: pixabay.com

Wrócą rozgrywki, za którymi tęsknią fani boksu? Rusza Polsko-Warszawska Liga Bokserska

2020-02-28 21:21

Sympatycy pięściarstwa z rozrzewnieniem wspominają stare czasy, gdy w Polsce mieliśmy silną ligę bokserską pełną gwiazd. Próby reanimacji rozgrywek w ostatnich latach nie odbijały się zbyt szerokim echem, tymczasem w Warszawie znaleźli się pasjonaci, którzy chcą zorganizować coś na kształt ligi. Rozgrywki mają wystartować 14 marca i na początek mają występować w niej drużyny z Warszawy i okolic. Tłumaczymy, czym jest Polsko-Warszawska Liga Bokserska.

Na początek, krótki zarys historii rozgrywek ligowych w Polsce w XXI wieku. W 2004 roku rozegrano ostatnie mistrzostwa wg. starych zasad (mistrzem został Hetman Białystok), a władze PZB podjęły decyzję, by w miejsce rozgrywek ligowych wprowadzić cykl turniejów Grand Prix PZB. W 2007 roku powrócono do rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski, ale w zmienionej formule - zamiast drużyn klubowych, do rywalizacji przystąpiły zespoły okręgowe. Zainteresowanie rozgrywkami było, delikatnie mówiąc, niewielkie.

W 2017 roku powołano do życia Ekstraligę Boksu Olimpijskiego. Jak czytamy na stronie ekstraligaboksu.pl, pomysłodawcą projektu był ówczesny v-ce prezes ds. wyszkolenia Polskiego Związku Bokserskiego Marcin Stankiewicz, który pełnił zarazem funkcję trenera klubu BKS Skorpion Szczecin. Rozgrywki ruszyły w 2018 roku, a uczestniczyły w nich 4 okręgowe drużyny z województw: Dolnośląskiego, Lubelskiego (pod koniec rozgrywek zmiana na OZB Lublin), Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego (w trakcie rozgrywek zmiana na BKS Skorpion Szczecin).

Mistrzami zostali pięściarze z województwa Zachodniopomorskiego, którzy w finale pokonali drużynę z Wielkopolski. W 2019 roku również były 4 drużyny (Skorpion, WLKP Bokserska Drużyna Ligowa, Leone Imperium Wałbrzych i Wilki Kujaw) i ponownie mistrzem został Skorpion. Na stronie Ekstraligi Boksu brakuje jednak informacji czy rozgrywki odbędą się w tym roku. Poniżej ostatni post na Facebooku Ekstraligi Boksu Olimpijskiego:

Coś na kształt ligi powstaje właśnie w stolicy, a pomysłodawcą jest Paweł Michalik, znany jako Karat NM. To członek rapowego składu Napalm Grupa i jednocześnie trener w Legia Fight Club. Do rozgrywek zgłosiły się trzy zespoły: Legia Fight Club, Spartan Zielonka i UKS Champion Ostrołęka. Niebawem powinien dołączyć "czwarty do brydża", a trwają już rozmowy z kolejnymi dwoma klubami. Początek rozgrywek 14 marca w Legia Fight Clubie w Warszawie. Legia zmierzy się z Zielonką, a Champion z zespołem, który powinien wkrótce potwierdzić swój udział.

- Rozgrywki zainaugurujemy przy okazji 50. jubileuszowej Grandy na Pięści - tłumaczy pomysłodawca Polsko-Warszawskiej Ligi Bokserskiej Paweł Michalik. - Liga to na razie duże słowo, ale próbujemy. Jeśli będziemy mieli 5 klubów, to każdy rozegra osiem meczów, na zasadzie: mecz i rewanż. Większość meczów będziemy organizować na "Grandach", ale liczymy, że pozostałe kluby podejmą się organizacji spotkań - dodaje.

Na stronie Orzeł i Syrenka czytamy kilka punktów regulaminu rozgrywek:

- Każdy klub wystawia skład 5 zawodników na mecz – minimum 3 seniorów (zawodnicy +19 lat). W składzie może również wystawić zawodników niepełnoletnich w kategoriach wiekowych: młodzik (14 lat), kadet (15 – 16 lat), junior (17 – 18 lat).

- Skład i kategorie wagowe powinny być podane pozostałemu klubowi na ok. dwa tygodnie przed meczem.

- Skład proponuje drużyna organizująca zawody – do tygodnia czasu przed startem istnieje możliwość zmiany zawodników, kategorii wagowych i wiekowych.

- Zawodnicy startujący powinni posiadać licencje zawodnicze Polskiego Związku Bokserskiego (jeżeli klub nie posiada, mogą być jako NIEZRZESZENI).

- Obowiązują kategorie wagowe i wiekowe zgodne z regulaminem Polskiego Związku Bokserskiego.
Na wadze dopuszczalny będzie kilogram tolerancji.

- Klub jest zobowiązany do organizacji 4 zawodów w ciągu roku przed 7 – 8 listopada, kiedy odbędzie się finałowa gala, dekoracja i nagrodzenie zwycięzców (dalej czytamy: Jeżeli klub nie będzie w stanie zorganizować czterech zawodów, będzie istniała możliwość zorganizowania danego meczu podczas Warszawskiej Grandy na pięści lub w przeddzień imprezy we współpracy z organizatorem).

- Klub organizujący zawody jest zobowiązany do: zorganizowania karetki i opieki medycznej na czas zawodów, zorganizowania obsady sędziowskiej, zapewnienia ubezpieczenia dla zawodników, zapewnienia nagród dla zawodników, zapewnienia nagrań wideo (najlepiej na platformie YouTube) i zdjęć z KAŻDEJ WALKI 

- Kluby, które zadeklarują chęć udziału w rozgrywkach są zobowiązane do opłaty wpisowego w wysokości 1500 zł. Do końca stycznia obowiązuje zaliczka w wysokości 500 zł.


Punktacja w meczu:
Wygrana walka: 2 pkt
Remis: 1 pkt
Przegrana walka: 0 pkt

Punktacja w rozgrywkach:
Wygrany mecz: 3 pkt
Remis: 1 pkt
Przegrana: 0 pkt

Przy organizacji rozgrywek Michalik ma okazję na własnej skórze, przekonać się jakie problemy targają polskim boksem amatorskim:

- Kluby nie mają... zawodników. Ze świecą szukać klubów, które mają ośmiu-dziesięciu zawodników i to w różnych kategoriach wagowych. Na potrzeby przystąpienia do rozgrywek można wypożyczać zawodników - tłumaczy Michalik, który jednak się nie zraża i szuka sponsorów, chcących wesprzeć przedsięwzięcie.

- Są zapytania z klubów z innych województw, ale na razie czuję, że drużyny mają pewnego rodzaju dystans. Niektórzy np. są zainteresowani, ale chcą zobaczyć jak wypadną pierwsze mecze. Rozumiem to. Jeśli się uda wszystko po naszej myśli, jesteśmy otwarci dla wszystkich - zapewnia.

Na inauguracji rozgrywek mają pojawić się legendy polskiego boksu: Krzysztof Kosedowski i Bogdan Gajda. Wszelkie informacje nt Polsko-Warszawskiej Ligi Bokserskiej na stronie Orzeł i Syrenka.

Najnowsze