Mistrzyni olimpijska w boksie Imane Khelif nie wystąpi w turnieju Eindhoven Box Cup, gdyż organizatorzy nie otrzymali przed zamknięciem listy zgłoszeń wyników jej genetycznego badania płci. To efekt przepisów i procedur testowych wprowadzonych przez nową federację World Boxing, która przejęła rolę zwierzchnika olimpijskiego boksu z rąk IBA zarządzanej przez Rosjanina Umara Kremlowa.
"Decyzja o wykluczeniu Imane nie należy do nas. Żałujemy tego" - powiedział agencji Associated Press dyrektor ds. mediów turnieju, Dirk Renders.
Imane Khelif wykluczona! Żądają od niej badania płci
Także burmistrz Eindhoven, Jeroen Dijsselbloem, skrytykował decyzję World Boxing. "Jeśli o nas chodzi, wszyscy sportowcy są mile widziani w Eindhoven. Wykluczanie sportowców na podstawie kontrowersyjnych testów płci z pewnością spowoduje dalsze problemy" - napisał Dijsselbloem w liście skierowanym do Holenderskiej Federacji Bokserskiej i światowej federacji.
"Wyrażamy naszą dezaprobatę dla tej decyzji i wzywamy organizację, aby mimo wszystko przyjęła Khelif" - dodał burmistrz holenderskiego miasta.
Tydzień temu federacja World Boxing, uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) i Polski Związek Bokserski, wprowadziła obowiązkowe testy płci dla wszystkich pełnoletnich zawodników. Dotyczy to m.in. mistrzyni olimpijskiej z Paryża w wadze półśredniej, Khelif. Algierka - jak napisano wtedy w oficjalnym komunikacie - nie będzie mogła rywalizować w zawodach, dopóki nie podda się oficjalnemu testowi płci.
Imane Khelif rozpoczyna walkę po wykluczeniu jej z MŚ. Pozwie oskarżających ją o bycie mężczyzną
Podważają też płeć rywalki Julii Szeremety
25-letnia Khelif wygrała kobiecy turniej bokserski na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w kategorii 66 kg. W finale pokonała Chinkę Yang Liu jednogłośnie na punkty. Algierka oraz Lin Yu-Ting z Tajwanu, która w pojedynku o złoty medal pokonała Julię Szeremetę w wadze 57 kg, w czasie paryskich igrzysk wzbudzały kontrowersje. Obie zostały wcześniej wykluczone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) z mistrzostw świata, gdyż nie przeszły testów płci.
