130-lecie WTW zainaugurowane!

2008-05-23 17:08 zagle.com.pl

Najstarsza organizacja sportowa w Polsce obchodziła swoje urodziny.

W sobotę w OSW Zaruski Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego  w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie sezonu wioślarskiego i nawigacyjnego, które stało się jednocześnie inauguracją obchodów 130-lecia Klubu. To najstarsza organizacja sportowa w Polsce.

Pod Twą obronę, Ojcze na niebie
Grono wioślarzy swój powierza los
Ty nam błogosław, ratuj w potrzebie
I broń od zguby, gdy zagraża cios

Czy toń spokojna czy huczą fale
Gdy Ty wioślarzy w swej opiece masz
My z burzy wichrów drwimy zuchwale
Bo Ty nam tarczą Boże Ojcze nasz.

Utwór skomponował i dedykował Warszawskiemu Towarzystwu Wioślarskiemu Pan Wilhelm Troschel, dyrektor Opery Warszawskiej. Rok powstania pieśni nie jest znany, choć wiadomo, że musiała powstać w latach 1882-1887. Melodyjność tej pieśni spowodowała, że w minimalnie zmienionej wersji zaczęto ją śpiewać w kościołach. Stąd znalazła się w śpiewniku kościelnym ks. Siedleckiego wydanym w roku 1887 i jest śpiewana do dziś.

Z pieśnią na ustach brać wioślarska WTW wyszła z kościoła pod wezwaniem św. Trójcy przy ul. Solec 61, gdzie odbyła się msza święta rozpoczynająca uroczystość historycznego wydarzenia, 130-ego otwarcia sezonu sportowo - turystycznego Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Na przystani OSW Zaruski rozpoczęły się dalsze części zaplanowanych obchodów.

W pełnym słońcu, przy błękitnym niebie i delikatnym powiewie wiatru z nad wody, Kapitan przystani OSW Zaruski dh Adam Kunce wydał komendę do wprowadzenia pocztu sztandarowego i flagowego WTW.

Kiedy flaga została podniesiona na maszt, do zebranych przemówił Prezes WTW dh Bogusław Siennicki. Dh Prezes w swoim przemówieniu rozpoczął od powitania wszystkich zebranych, których tego dnia zebrała się pokaźna liczba. Powitał przybyłych na nasze uroczystości gości - Mariusza Młynarczyka - z-cę Dyrektora Departamentu Sportu w Urzędzie Marszałkowskim woj. Mazowieckiego, Piotra Śliwińskiego - Dyrektora Warszawsko-Mazowieckiej Federacji Sportu, Macieja Kaczmarka - Naczelnika Referatu Sportu w Dzielnicy Śródmieście, przedstawicieli Ministerstwa Sportu, okręgowych związków wodniackich i pozostałych.

Poinformował, że honorowy patronat nad obchodami przyjął Marszałek woj. mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Natomiast patronat medialny przyjęły: TVP Warszawa, dziennik "The Times Polska" i miesięcznik "Żagle".

Więcej na ten temat znajdziesz tu 

Najnowsze