Janne Ahonen

i

Autor: Mateusz Jagielski/Super Express Janne Ahonen

Trudno uwierzyć, co obecnie robi wielki rywal Adama Małysza. Totalna zmiana, będziecie w głębokim szoku

2022-05-06 20:36

Kariera sportowca nie trwa wiecznie i zawodnicy muszą zdawać sobie sprawę, że po zakończeniu przygody ze sportem, będą musieli znaleźć sobie nowe zajęcie. Wyborów dokonują różnych, ale rzadko kiedy są tak zaskakujące, jak decyzja Janne Ahonena. Wielki rywal Adama Małysza z początku XXI wieku postanowił przyjąć nietypową ofertę, jak na sportowca. Postawił na całkowitą zmianę.

Janne Ahonen to jeden z najbardziej utytułowanych skoczków w historii tego sportu. Jego kariera trwała przez wiele lat, bo oficjalnie narty w kąt odłożył dopiero w 2018 roku. Przez dekady zdobył mnóstwo medali i wygrywał najważniejsze zawody. Ahonen to dwukrotny wicemistrz olimpijski, mistrz świata oraz dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli.

Ahonen postawił na wielką zmianę. Przyjął niespodziewaną ofertę

Polscy kibice kojarzą go przede wszystkim z rywalizacji z Adamem Małyszem. Reprezentant Finlandii w pewnym momencie był najgroźniejszym przeciwnikiem dla "Orła z Wisły" i obaj toczyli zacięte boje podczas najważniejszych imprez. Choć Ahonen międzynarodową karierę zakończył w 2018 roku, od czasu do czasu skakał jeszcze w Finlandii.

I szło mu to całkiem nieźle, bo m.in. w mistrzostwach kraju zajął trzecie miejsce. Ale jak na "prawie" emerytowanego zawodnika przystało, 44-latek zaczął szukać innych zajęć. Fińskie media poinformowały niedawno, że przyjął dość niespodziewaną ofertę. Ahonen pracuje obecnie w... muzeum motocykli w Lahti. I jak się okazuje, jest to dla niego spora przyjemność.

QUIZ. Kasina Wielka, Ząb czy Żywiec. Skąd pochodzą polskie gwiazdy?

Pytanie 1 z 13
Zaczynamy od czegoś bardzo prostego! Skąd pochodzi Kamil Stoch?
Kamil Stoch i świetne wieści

Ahonen pracuje w muzeum motocykli. O wszystkim opowiedział

W rozmowie z portalem Iltalehti.fi Ahonen opowiedział, jak do tego doszło. - Riku Routo, założyciel muzeum, to mój stary znajomy. Miałem mniej niż 15 lat, kiedy kupiłem swój pierwszy motorower od Riku i wtedy się poznaliśmy (...). Kiedy zaproponował mi na początku roku, że mógłbym rozpocząć pracę w jego muzeum, długo się nie zastanawiałem - wyznał Ahonen.

Wielki mistrz skoków narciarskich zajmuje się takimi rzeczami jak renowacja maszyn, czy organizacją pracy w muzeum. - W ciągu dwóch miesięcy spędzonych w muzeum zbudowałem w starej hali punkt sprzedaży dla sklepu motocyklowego Riku. Pracy było dużo. Kolejny duży plan to przeprowadzenie warsztatów dla młodzieży, które rozpoczną się jesienią - zapowiedział były skoczek.

Michal Doleżal o pożegnaniu z kadrą skoczków
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze