Himalaje, lodowce

i

Autor: Flickr/Karunakar Rayker

Znowu śmierć w Himalajach. Zginęli hinduscy wspinacze

2022-10-05 14:06

Co najmniej dziesięć osób poniosło śmierć w Himalajach od strony Indii. Grupa wspinaczy zaskoczona została przez lawinę w regionie Uttarakhand blisko granicy Indii z Chinami (Tybetem).

Warunki pogodowe tej jesieni sa niezwykle groźne dla wspinaczy. Tydzień wcześniej na zboczach Manaslu (8163 m) śmierć ponieśli: znana skialpinistka z USA Hilaree Nelson, która wpadła w lodową szczelinę, i nepalski alpinista zasypany przez lawinę. Zaś Andrzej Bargiel zrezygnował z ataku na wierzchołek Mount Everest (8848 m), z którego zamierzał zjechać na nartach.Hinduska grupa, złożona m. in. ze słuchaczy instytutu wspinaczki zaskoczona została przez śnieżną nawałnicę we wtorek 4 października wysoko na zboczu góry Draupadi ka Danda-II (ok. 5700 m). Lawina powstała na wysokości 4880 m. Akcja ratownicza podjęta jeszcze we wtorek doprowadziła do znalezienia 10 ofiar śmiertelnych. Wśród nich jest doświadczona alpinistka Savita Kanswal, która miała w dorobku m. in. zdobycie wierzchołków ośmiotysięczników - Mount Everestu i sąsiedniego Makalu - w ciągu 15 dni.

Uratowano jak na razie 14 osób. Pięć z nich trafiło do szpitala. Osiemnaście innych osób uważanych jest za zaginione. Podobno utknęli w szczelinie skalnej po przejściu lawiny. Akcja trwa, a skierowano do niej m. in. dwa wojskowe śmigłowce.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze