Daria Abramowicz, Iga Świątek

i

Autor: Paweł Jaskółka Daria Abramowicz, Iga Świątek

Psycholog ujawnia kulisy

Daria Abramowicz zdradza, jak Iga Świątek zareagowała na porażkę w WTA Finals. Szczere słowa o pracy z tenisistką

2022-11-08 13:49

Iga Świątek nie wygrała WTA Finals, ale to i tak był kapitalny sezon. Daria Abramowicz, psycholog naszej gwiazdy, zdradziła kulisy współpracy z liderką rankingu WTA. - Iga zaczynała sezon jak zawodniczka z pierwszej dziesiątki, a od marca była już światową jedynką, którą stała się w jedną noc. Niezbędne było to, żeby nauczyć się zarządzać napięciem, które temu towarzyszy. Nie można tego unikać, bo to zawsze źle się kończy - mówi Daria Abramowicz, która zdradziła też, jak Iga Świątek zareagowała na porażkę w Teksasie.

Iga Świątek nie wygrała kończących sezon WTA Finals, ale to i ta był sezon-marzenie. Tenisistka na każdym kroku podkreśla, jak duży wpływ na te sukcesy miała współpraca z psychologiem. Jak Daria Abramowicz podsumowała sezon? I z czego jest najbardziej dumna? - Najbardziej dumna jestem z regularności Igi, z równowagi w wykonaniu sportowym i funkcjonowania na wysokim poziomie szczególnie w długiej perspektywie. Nie tylko w tym roku, również w poprzednim, który był różnie oceniany szczególnie pod koniec sezonu. To jest proces i ten poprzedni rok był bardzo potrzebny, żeby w kolejnym wejść na jeszcze wyższy poziom - podkreśla Daria Abramowicz, która była do dyspozycji Igi przez cały sezon, podróżując z nią po całym świecie.

- Tenis to bardzo duża intensywność, tego co dzieje się na korcie i poza nim. To ile się podróżuje, jak często zmienia się strefy czasowe, ilu ludzi się spotyka na swojej drodze, jak wiele rzeczy trzeba ogarnąć i jak wiele jest sytuacji, do których trzeba się szybko dostosować, jak na przykład zostanie światową jedynką w ciągu jednej nocy. Tych elementów jest naprawdę dużo i bardzo ważne jest, żeby pamiętać, że nie ma perfekcji i trzeba być elastycznym - mówi psycholog naszej gwiazdy. - W sporcie nie istnieje perfekcja, zresztą w życiu też nie. Nie ma cyborgów, nie ma perfekcyjnych ludzi, karier i sezonów. Każdy kto myśli inaczej, i tutaj będę bardzo stanowcza, zaczyna podążać ślepą uliczką, która prowadzi do wypalenia, kontuzji, zaburzeń nastrojów lub szeregu innych poważnych konsekwencji. To jest coś, czym my się kierujemy przy jednoczesnym zachowaniu balansu między pracą a wypoczynkiem oraz życiem prywatnym a zawodowym - dodaje Daria Abramowicz.

Iga Świątek i Daria Abramowicz wożą się potężnym Mercedesem. Humory dopisują! ZDJĘCIA PAPARAZZI

Daria Abramowicz o kulisach współpracy z Igą Świątek

Psycholog Igi Świątek pracę z tenisową gwiazdą porównuje do układania puzzli. - Tenis jest teraz bardzo wymagającym sportem, co pokazuje wiele historii kobiecych. Składa się z wielu puzzli. Żeby wykonanie mogło być kompletne, trzeba te puzzle poskładać. Za to odpowiedzialni są ludzie, którzy wspierają zawodniczkę, wymieniając się doświadczeniami i funkcjonują ze sobą przez ponad trzysta dni w roku na wyjazdach z dala od domu. Ale najważniejszy jest rdzeń czyli sam zawodnik i to w jaki sposób chce pracować. Iga jest sportowcem, który chce się cały czas rozwijać. Nawet teraz po przegranym meczu i końcu sezonu jest gotowa, żeby wyciągać wnioski. I my to zrobimy - mówi Daria Abramowicz, a pytana, jak Iga Świątek zareagowała na porażkę w półfinale WTA Finals, dodaje. - To jest moment, w którym jest miks emocji. Z jednej strony, to jest przegrany mecz, a z drugiej - kończy się sezon i są już wakacje na horyzoncie, więc jeszcze chwili potrzeba, żeby uporządkować te wszystkie emocje.

Daria Abramowicz podkreśla, że w pracy z Igą Świątek i innymi sportowcami konieczne jest zachowanie dużej elastyczności.

- To jest żywy człowiek, który zmienia się i rozwija, szczególnie w młodym wieku. W związku z tym ta praca musi być elastyczna i dynamiczna, podejście musi się zmieniać. Bardzo też zmienia się tenis. Okres pandemiczny spowodował drastyczne zmiany w światowym sporcie. Do tego globalizacja tej dyscypliny, ścisłe połączenia z biznesem. My jako zespół jesteśmy rozliczani z efektów, a ta praca toczy się na wielu płaszczyznach i z tego też jestem dumna, że te wiele płaszczyzn jesteśmy i mam nadzieję, że będziemy dalej w stanie godzić - kończy Daria Abramowicz.

Psycholog Igi Świątek nie wytrzymała. Ostra reakcja Darii Abramowicz, tenisistka pobita na korcie

Daria Abramowicz: Jestem dumna z Igi Świątek, w sporcie nie ma cyborgów

Lewandowski lepszy niż Ronaldo. Iga Świątek zamyka rekordowy sezon!

Włącz najnowszy odcinek podcastu SUPER SPORT i posłuchaj!

Listen to "Lewandowski pokona Ronaldo. Zieliński w sztosie. Mateusz Borek komentuje." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze