Hubert Hurkacz: Chcę wreszcie przełamać się w Australian Open! [WYWIAD]

2022-01-14 17:03
Hubert Hurkacz
Autor: AP Hubert Hurkacz Z KIM gra drugi mecz w Masters ATP Finals KIEDY gra Hurkacz O KTÓREJ GODZINIE drugi mecz w ATP Finals

Hubert Hurkacz jak na razie w Australian Open najdalej doszedł do II rundy. Przed rozpoczynającym się w poniedziałek wielkoszlemowym turniejem w Melbourne najlepszy polski tenisista (nr 10 ATP) zapowiada przełamanie. - Rzeczywiście nie udało mi się jeszcze zagrać dobrego turnieju w Melbourne w singlu, ale mam nadzieję, że w tym roku to się zmieni - powiedział "Super Expressowi" Hubert Hurkacz, którego rywalem w I rundzie będzie Białorusin Jegor Gierasimow.

"Super Express" - Po raz pierwszy w karierze rozpoczynasz sezon w czołowej dziesiątce rankingu. Czujesz w związku z tym większą presję?

Hubert Hurkacz: - Zawsze największe oczekiwania w stosunku do moich startów mam ja sam. One oczywiście rosną wraz z tym jak rozwijam się jako tenisista, więc to naturalne, że i tym razem oczekiwania są większe niż w poprzednich latach. Szczególnie, że to pierwszy turniej Wielkiego Szlema w sezonie. Szlemy zawsze są dodatkową motywacją do lepszych występów, a presja automatycznie wzrasta. Każdy chce się tu pokazać z jak najlepszej strony. Będzie ciekawie.

- W jedynym sprawdzianie przed Australian Open broniłeś barw narodowych w ATP Cup. Osiągnęliście półfinał, a ty byłeś bliski pokonania Roberto Bautisty Aguta. Jesteś w dobrej formie?

- Zagraliśmy kilka naprawdę dobrych meczów z całą reprezentacją Polski na ATP Cup, więc myślę, że był to dobry początek sezonu dla nas wszystkich. Na pewno szkoda tego ostatniego meczu z Hiszpanią i kilku piłek z Bautistą Agutem, bo mecz był bardzo wyrównany i dobry z obu stron. Myślę, że forma cały czas rośnie. Ja czuję się fizycznie bardzo dobrze.

- Jak przebiegały przygotowania do sezonu i co w nich zmieniłeś w porównaniu do poprzedniego roku?

- Tak naprawdę w tym roku miałem dosyć mało czasu na przygotowania do sezonu. Poprzedni zakończyłem znacznie później niż zwykle ze względu na udział w turnieju Masters w Turynie. Sporo czasu spędziłem na przygotowaniach w polskich górach w Zakopanem, później poleciałem na tydzień do Monako trenować już na kortach przed wylotem do Australii. Potem był już ATP Cup.

- Twoje dotychczasowe wyniki w Australian Open nie były oszałamiające - najwyżej druga runda. Jaka jest tego przyczyna?

- Rzeczywiście nie udało mi się jeszcze zagrać dobrego turnieju w Melbourne w singlu, także mam nadzieję, że może w tym roku się przełamię i to się zmieni.

- Miałeś teraz dużo czasu na aklimatyzację. Czy to może mieć wpływ na twoją postawę?

- Tak naprawdę jestem w Australii już od 26 grudnia, tak jak większość zawodników, którzy brali udział w ATP Cup. Dlatego aklimatyzacja przeszła bardzo dobrze i na pewno taki dłuższy pobyt w jednym miejscu pomaga w stabilizacji i osiągnięciu lepszej dyspozycji.

- Jaki masz cel minimum w Australian Open? Z jakiego wyniku w Australii będziesz zadowolony?

- Nie stawiam sobie celów minimum. Zawsze jadę na turniej po to żeby go wygrać. To jest zawsze mój cel. Nie myślę o III rundzie czy półfinale tylko o zwycięstwach.

- Rok temu restrykcje w Australii były ogromne, a po przylocie musieliście spędzić dwa tygodnie w hotelach. Jak to wygląda w tym roku? Czy te restrykcje są mniejsze i czy są odczuwalne?

- W tym roku musieliśmy tylko zrobić test po przylocie, a potem drugi po sześciu kolejnych dniach pobytu. Później można było już normalnie funkcjonować, więc zdecydowanie w tym roku pod tym względem jest dużo lepiej. Można powiedzieć, że w porównaniu z obostrzeniami z ubiegłego roku czujemy się teraz całkiem normalnie.

- Jak oceniasz wyniki plebiscytu "Przeglądu Sportowego"? Sporo emocji wywołał Paweł Fajdek, który wyśmiał rezultat głosowania i teraz ma zwolenników i krytyków. Jakie jest twoje zdanie?

- Z mojego punktu widzenia laureatami plebiscytu zostali sportowcy wybitni w historii światowego sportu, a że Top-10 plebiscytu zdominowali medaliści Igrzysk Olimpijskich to bardzo dobrze, bo to sportowcy, którzy na taki wynik pracują czasem całe życie. Gratuluje całej dziesiątce.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze