SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport piłka nożna Neymar w pościgu za brazylijskimi legendami. Dogoni Ronaldo i Pelego?

Neymar w pościgu za brazylijskimi legendami. Dogoni Ronaldo i Pelego?

08.09.2016, godz. 10:11
Neymar, Brazylia
foto: EAST NEWS

Brazylia pokonała 2:1 Kolumbię w meczu eliminacji do mistrzostw świata w Rosji, a zwycięskiego gola zdobył Neymar. Bramka ta zagwarantowała trzy punkty "Canarinhos", ale była też szczególna dla samego zawodnika. Skrzydłowy Barcelony zrównał się bowiem w strzeleckiej klasyfikacji wszech czasów reprezentacji ze słynnym Zico i goni prawdziwe legendy: Romario, Ronaldo i Pelego.

Jest 74. minuta hitowego starcia Brazylia - Kolumbia w eliminacjach do mundialu w 2018 roku. Na tablicy wyników widnieje remis 1:1, który nie zadowala żadnej z drużyn. Wtedy też na skraju pola karnego podanie od Philippe Coutinho dostaje Neymar i świetnym, płaskim strzałem w długi róg pokonuje bramkarza gości. Stadion szaleje, a razem z nim strzelec gola, dla którego było to 48. trafienie w 72. występie w barwach "Canarinhos".

Tym samym skrzydłowy Barcelony zrównał się w klasyfikacji najlepszych strzelców reprezentacji Brazylii z legendarnym Zico (48 goli w 71 meczach) i wraz z nim zajmuje 4. miejsce w tym zestawieniu. Już teraz może realnie myśleć o prześcignięciu Romario (55 goli w 70 meczach), Ronaldo (62 gole w 98 meczach), a nawet Pelego (77 goli w 92 meczach). Ma bowiem dopiero 24 lata!

Co prawda jego średnia bramek na spotkanie jest nieco słabsza od słynnych poprzedników, ale taki dorobek w takim wieku i tak może robić duże wrażenie. Tym bardziej, że reprezentacja Brazylii za czasów Neymara jest nieporównywalnie słabsza od dominujących na świecie drużyn "Canarinhos", w których grali Pele (1957-1971, trzy złote medale mistrzostw świata), Romario (1987-2005, złoty medal mistrzostw świata, dwa zwycięstwa w Copa America) i Ronaldo (1994-2011, dwa złote medale mistrzostw świata, dwa zwycięstwa w Copa America). Mimo świetnego dorobku bramkowego krytycy zarzucają 24-letniemu skrzydłowemu, że ten z kadrą jeszcze nic nie osiągnął, a jego największym sukcesem jest złoty medal olimpijski zdobyty w tym roku w Rio de Janeiro.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: