TdP 2020: Przepiękna akcja przed metą! Carapaz triumfatorem III etapu!

2020-08-07 16:59 JWa, DaO, MSo
Tour de Pologne
Autor: Łukasz Gągulski Tour de Pologne

Za nami trzeci dzień 77. Tour de Pologne! Wyjątkowy etap rozpoczął się w Wadowicach. W ten sposób wyścig włączył się w obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Kolarze z miejsca urodzenia papieża ruszyli w kierunku Bielska-Białej, a na trasie czekały na nich trudne podjazdy. Wyczerpujący etap padł łumep Richarda Carapaza, który przeprowadził indywidualną akcję na ostatnich metrach przed metą.

Po dwóch płaskich etapach, na których brylowali sprinterzy, nadszedł czas na etap dla górali. Trasa prowadząca z Wadowic do Bielska-Białej naszpikowana była ciężkimi podjazdami. Te dały się mocno we znaki tym, którzy nie do końca lubią jazdę po górach. Na początku etapu ukształtowała się trzyosobowa ucieczka. Patryk Stosz, Kamil Gradek i Taco van der Hoorn bardzo długo utrzymywali się na czole wyścigu, ale na kilkadziesiąt kilometrów przed metą zostali doścignięci.

Tour de Pologne: Wyniki 3. etapu

Niestety ponownie nie zabrakło przykrych obrazków. Na zjeździe z jednej z premii górskich doszło do kraksy. Rower Mickaela Delage’a (Groupama-FDJ) został podbity, po czym zawodnik zaliczył bolesny upadek. Jego zespół poinformował, że kolarz był przytomny. Został przetransportowany do szpitala helikopterem LPR.

Na kilkanaście kilometrów przed metą zaatakował jeszcze Nathan Haas. Jego przewaga w pewnym momencie wynosiła nawet minutę, ale okazało się to za mało, aby dojechać do mety. Pod koniec etapu do boju ruszyła grupa Ineos. I okazało się, że była to zaplanowana akcja, bo kilkaset metrów przed metą zaatakował Richard Carapaz. Ekwadorczyk nie dał się doścignąć i zwyciężył na III etapie i został liderem wyścigu.

Tour de Pologne wystartował ze Stadionu Śląskiego

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Na żywo

3. etap Tour de Pologne 2020: Wadowice - Bielsko-Biała

Witamy w relacji na żywo z 3. etapu Tour de Pologne 2020. W piątek na kolarzy czeka 203-kilometrowy odcinek z Wadowic do Bielska-Białej. Rozpocznie się tym samym ściganie w górach. Zapraszamy na relację na żywo z 3. etapu TdP 2020 na sport.se.pl!

Czas na pierwsze góry! Start etapu ma miejsce w Wadowicach. Miejsce nieprzypadkowe - 77. Tour de Pologne włączył się w obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Na starcie tłumy kibiców!

Duże korki utrudniły dojazd do Wadowic. Być może start nastąpi z drobnym opóźnieniem.

Liderem klasyfikacji generalnej po wygraniu drugiego etapu jest Mads Pedersen.

Start przełożony na ten moment na 11:30.

Start honorowy!

Kolarze rozpoczęli ściganie. Start ostry nastąpił o 11:35.

Jak na razie kolarze jadą razem, zwartym peletonem.

Quentin Jauregui, Kamil Gradek, Taco van der Hoorn i Maciej Paterski - tak kształtuje się pierwsza ucieczka!

Nie Maciej Paterski, a Patryk Stosz znajduje się w ucieczce. Aktualna przewaga wynosi dwie minuty.

A dziś etap wystartował kardynał Stanisław Dziwisz.

Różnica między ucieczką a peletonem wynosi 3 minuty i 10 sekund.

3:50 - tyle aktualnie wynosi przewaga czwórki uciekinierów.

Kamil Gradek wygrał pierwszą premię górską. Drugie miejsce zajął Stosz, trzeci van den Hoorn.

Strata peletonu powoli topnieje. 2:40 przewagi uciekającej czwórki.

12 kilometrów zostało do podjazdu pod Kocierz. Przewaga ucieczki cały czas maleje.

150 kilometrów do mety.

Humory dopisują!

Tak wyglądają efektowne wspinaczki. Kilka podjazdów czeka dziś na zawodników.

Ruszył pościg za ucieczką. Część peletonu podczas podjazdu po prostu... stanęła w korku. Jest zbyt wąsko.

Patryk Stosz z reprezentacji Polski wygrał premię górską. Czterech zawodników urwało się z peletonu - to Jakob Fuglsang, Maciej Bodnar, Jonas Rutsch i Thomas de Gendt.

Grupa pościgowa może zostać szybko złapana przez peleton. Przewaga wynosi tylko ok. 20 sekund. 2,5 minuty przewagi czteroosobowej ucieczki nad pościgiem.

Lekarz wyścigu przekazała dobre wiadomości! Stan Fabio Jakobsena jest bardzo dobry, zawodnik został wybudzony ze śpiączki.

Fuglsang odłączył się już od pościgu i czeka na jadący peleton.

Mickael Delage z Groupama FDJ wycofuje się z etapu. Doszło do kraksy na zjeździe z Wielkiej Puszczy. Został przewieziony do szpitala.

Uciekająca grupa ma 3:10 przewagi nad pościgiem. Około pół minuty dalej znajduje się peleton.

Laurens de Vrees ucieka peletonowi po tym, jak ten wchłonął grupę pościgową. 20 sekund przewagi zawodnika Astany.

Ucieczka rozpoczęła podjazd pod Kocierz.

Część zawodników zeszła z rowerów i... prowadzi je pieszo!

Kolejną górską premię wygrał Kamil Gradek. Drugi linię mety przekroczył Patryk Stosz.

Mickael Delage został przetransportowany do szpitala śmigłowcem LPR.

Kolarze ruszają pod Przegibek. Peleton wchłonął także Laurensa De Vreesa.

Przewaga ucieczki nad peletonem wynosi około dwóch minut.

14:53

Wyraźne problemy lidera Tour de Pologne. Pedersen odstaje od peletonu i wygląda nieciekawie. Ciężki oddech, grymas na twarzy.

14:55

Ucieczka dojechała natomiast do szczytu Przegibka. Pierwszy na wzniesienie wjechał Patryk Stosz.

15:07

Do mety zostało 61 kilometrów. Przewaga uciekinierów wciąż utrzymuje się na poziomie 2:30. Peleton ma jednak jeszcze dużo czasu, aby skasować tę akcję.

15:30

Grupa Groupama FDJ poinformowała, że kolarz, który brał udział w kraksie jest przytomny. Micheal Delage został przetransportowany wcześniej do szpitala.

15:45

Kolarze zmagają się już z ostatnim podjazdem na dzisiejszym etapie. Do mety pozostało 41 km, a prowadzi samotnie jadący van der Hoorn.

15:58

Przewaga ucieczki została w zasadzie zniwelowana. Peleton ostro wziął się do pracy i za chwilę wszyscy będą jechać razem. Premię górską na Przegibku wygrał Taco Van der Hoorn.

Kolarze są już w Bielsku-Białej. Już tylko kilka sekund przewagi uciekającego kolarza. 28 kilometrów do mety.

Daleko do mety, ale przewaga Nathana Haasa powoli rośnie. To już 27 sekund.

Minuta różnicy. Nathan Haas dalej odjeżdża rywalom. Na ile starczy mu sił?

16:18

Naprawdę odważna akcja Haasa. I zawodnik Cofidisu postraszył peleton, bo jego przewaga zbliża się już do minuty. Zaczyna się robić naprawdę ciekawie.

16:23

Deceuninck–Quick-Step wyszedł na czoło peletonu całą drużyną. W gonieniu uciekiniera pomaga im również Bora-Hansgrohe. Australijczyk nadal mocno naciska na pedały.

16:27

Ależ teraz przycisnął peleton. Zawodnik Bory narzucił straszliwe tempo i przewaga Haasa topnieje w oczach. Już tylko 30 sekund. 10 km do mety.

16:30

Piękny atak Haasa przeszedł do historii. Peleton nie pozwolił na samotny finisz kolarza Cofidisu. Zanosi się na kolejny sprint na mecie. Przed nami ostatnie okrążenie w Bielsku-Białej.

16:34

Peleton bardzo mocno rozciągnięty. W jego czubie jest Rafał Majka, a grupą przewodzi pięciu kolarzy grupy Ineos. Już tylko 5 km do mety!

16:36

Na liczniku blisko 50 km/h, a tempo wciąż narzuca grupa Ineaos. 2,7 km do mety.

16:38

Ruszył jeszcze do przodu zawodnik Groupama-FDJ, ale peleton bardzo szybko dopadł kolarza. Finisz jest dziś lekko pod górkę, więc będzie wymagał wielu sił.

16:41

Richard Carapaz zwycięzcą III etapu Tour de Pologne! Kapitalna akcja kolarza Ineos na ostatnich metrów. Wyskoczył zza pleców rywali lewą stroną i mknął do mety. Ścigał go jeszcze Ulissi, ale nie dał rady. Piękne zwycięstwo ekwadorskiego zawodnika!

To wszystko z naszej strony. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy na kolejne relacje na sport.se.pl. Do zobaczenia!

Najnowsze