Elena Lashmanova

i

Autor: EASTNEWS

Chodziarka - "koksiarka". Jelena Łaszmanowa traci mistrzowskie tytuły

2022-03-22 15:27

Była już raz zawieszona za niedozwolony doping. W jej dorobku pozostawały jednak złote medale igrzysk olimpijskich w Londynie 2012 oraz mistrzostw świata w lekkoatletyce 2013 rozegranych w Moskwie. Teraz rosyjska chodziarka Jelena Łaszmanowa (30 l.) traci oba trofea. Udoskonalone metody analiz antydopingowych wykryły niedozwolone substancje w próbkach pobranych podczas tamtych imprez.

Na razie nie ujawniono nazw tych farmaceutyków. Natomiast znany jest ten, który był przyczyną zawieszenia Łaszmanowej od lutego 2014 do lutego 2016 r. - zwiększający wytrzymałość endurobol.

Kara dla rosyjskiej lekkoatletki powoduje, że wszyscy(!) chodziarze tego kraju startujący w igrzyskach w Londynie zostali zdyskwalifikowani i stracili trzy miejsca na podium (jej koledzy ukarani zostali już wcześniej).

Na dystansie 20 km kobiet niechlubną trójkę tworzą Jelena Łaszmanowa, Olga Kaniskina i Anisja Kirdjapkina, które minęły metę jako pierwsza, druga i piąta. Teraz całe podium przypada Chinkom.

Na dystansie 50 km mężczyzn przyłapano pierwszego na „kresce” Siergieja Kirdjapkina, a także Igora Jerochina i Siergieja Bakulina (piąty i szósty). W chodzie na 20 km Rosjanie nie znaleźli się w czołówce, ale na dopingu wpadli i tak: Władimir Kanajkin, Andriej Kriwow i Walerij Borczyn, mistrz olimpijski 2008 (tego tytułu nie stracił).

Medalowe żniwo lekkoatletów Rosji w igrzyskach w Londynie po serii dyskwalifikacji zmalało z 18 medali (w tym ośmiu złotych) do zaledwie siedmiu (dwóch złotych). Jedną ze zdyskwalifikowanych jest młociarka Tatjana Łysienko, która oddała złoty medal na rzecz Anity Włodarczyk.

Jelenie Łaszmanowej w kolekcji pozostają już tylko medale w kategoriach kadetów (do lat 17) i juniorów (do lat 19), zdobyte w latach 2009-2011. Obecnie ukarana została dwuletnim zawieszeniem biegnącym od marca 2021 r. Paradoksalnie nie przekreśla to możliwości jej udziału w mistrzostwach świata 2023 ani w igrzyskach 2024.

23/06/2014   DCH   Rosyjska chodziarka na dopingu

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze