Lekka atletyka na koksie

i

Autor: dsd

GIGANTYCZNA afera dopingowa w lekkoatletyce! 146 medali zdobyli KOKSIARZE?

2015-08-04 4:00

Szykuje się gigantyczna afera dopingowa w lekkiej atletyce. Dziennikarze brytyjskiej gazety "Sunday Times" i niemieckiej telewizji ARD dotarli do 12 tysięcy testów krwi pobranej od 5 tysięcy sportowców. Zostały one przeanalizowane przez wynajętych ekspertów. Okazało się, że w latach 2001-2012 aż 800 lekkoatletów miało wyniki odbiegające od normy i wskazujące na stosowanie koksu. Podejrzani wywalczyli w sumie 146 medali (w tym 55 złotych) igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Co trzeci z nich!

Chodzi głównie o konkurencje wytrzymałościowe, a najwięcej podejrzanych to Rosjanie - aż 415 z 800. Ponad 80 procent medali zdobytych przez reprezentantów tego kraju mogło zostać zdobytych w niedozwolony sposób. Wiceliderem w tej niechlubnej klasyfikacji jest Kenia. Niestety, wśród dopingowiczów mogą być również Polacy - wątpliwości wzbudza 5 procent wyników testów krwi pobranej od naszych zawodników.

Afera dopingowa w lekkiej atletyce

We wstrząsającym raporcie podana jest lista lekkoatletycznych konkurencji, w których wywalczono najwięcej podejrzanych medali. Ranking otwiera bieg na 1500 m (29 krążków), a zaraz za nim są chód na 20 km (28), bieg na 800 m (16), 5000 m (15), 3000 km z przeszk. (15), 10 000 (15) i chód na 50 km (13).

Źródłem przecieku jest podobno osoba z Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zaniepokojona skalą procederu i nieudolnością kontrolerów. Wykradła dane i przekazała je mediom.

- Jesteśmy zszokowani tymi liczbami i zarzutami. Jeżeli się potwierdzą, wstrząsną całym światem lekkoatletycznym - powiedział Craig Reedie, szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), zapowiadając wnikliwą analizę ujawnionych danych.

Rosyjski minister sportu Witalij Mutko wyśmiał raport, przekonując, że cała afera jest elementem walki o władzę w IAAF.

- To jeden wielki nonsens - stwierdził.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze