Sztafeta

Autor: Paweł Skraba/Super Express Sztafeta

Historyczny sukces „srebrnej” sztafety na mistrzostwach świata w Katarze

2019-10-06 21:28

Polskie sprinterki marzyły o brązowym medalu. Wyszło jeszcze lepiej. W finałowym biegu sztafety 4x400 m wywalczyły srebro. I jeszcze pobiły rekord Polski o ponad dwie i pół sekundy. To szósty medal polskiej reprezentacji w MŚ w Katarze.

Triumfował kwartet USA w czasie 3.18,92 min., przed Polską – 3.21,89 i Jamajką - 3.22,37. Ten ostatni zespół został pierwotnie zdyskwalifikowany za niewłaściwe ustawienie w strefie drugiej zmiany, ale potem przywrócono mu medal.

Wystawiona przez trenera Aleksandra Matusińskiego na pierwszy odcinek Iga Baumgart-Witan oddała pałeczkę na drugiej pozycji. Utrzymały tę lokatę Patrycja Wyciszkiewicz (na swojej zmianie uzyskała niewiarygodny rezultat 49,7 s) i Małgorzata-Hołub Kowalik pomimo ostrych ataków ze strony Brytyjek i Jamajek.

A potem była porywająca walka Justyny Święty-Ersetic na ostatnim okrążeniu. Na przeciwległej prostej musiała przepuścić przed siebie szalejącą Sherickę Jackson z Jamajki. Teoretycznie nie miała szans z brązową medalistką biegu indywidualnego. Ale jej kontratak na ostatniej prostej był tak porażający, że to rywalka osłabła. Ostatnie 40 metrów Justyna pokonała na drugiej pozycji.

Ten srebrny krążek (i nagroda 40 tys. dolarów do podziału) to największy sukces kobiecej sztafety 4x400 m w historii polskiej lekkoatletyki, cenniejszy od złota ME 2018. Do finałowego kwartetu dodajmy jeszcze nazwisko Anny Kiełbasińskiej, która uczestniczyła w biegu eliminacyjnym.