Biegacz-naukowiec Kajetan Duszyński

i

Autor: PAWEŁ SKRABA Biegacz-naukowiec Kajetan Duszyński

Kajetan Duszyński ma wielkie plany na przyszłość związane z białkami. Trudno w to uwierzyć, należy bić brawo

Takiego sportowca jak Kajetan Duszyński (27 l.) to ze świecą szukać. Nie dość, że osiąga sukcesy na bieżniach całego świata, to ma też pomysł na siebie po odwieszeniu butów do biegania na kołku – planuje karierę naukową. Zanim jednak założy fartuch naukowca, spróbuje powalczyć o medale halowych MŚ w Belgradzie (400 m indywidualnie i w sztafecie).

„Super Express”: - Jak bardzo twoje życie się zmieniło po złotym medalu w Tokio w sztafecie mieszanej?

Kajetan Duszyński: - Zmieniło dosyć istotnie moje życie i priorytety, bo teraz jestem w większości skoncentrowany na sporcie. Szczyt atencji co do mojej osoby już minął i całe szczęście, bo jednak było to dosyć męczące. Zdecydowałem się wystartować na hali i dzięki temu się trochę zrelaksuję.

- A czy były momenty, że przed złotem myślałeś o końcu kariery?

- Dużo od tamtego sezonu zależało. Jestem związany doktoratem na Politechnice Łódzkiej z kształceniem na interdyscyplinarnej szkole doktorskiej. Wiążę przyszłość z nauką, chcę skończyć ten doktorat. Był plan, żeby skończyć po sezonie olimpijskim, ale sprawy mi się pokrzyżowały. Teraz skupiam się na sporcie i chciałbym się w tym wymiarze rozwijać.

- Czym konkretnie zajmujesz się naukowo?

- Wykonuję doktorat w pracowni krystalograficznej, on polega na wykonywaniu krystalografii białek, czyli jednej z najpopularniejszych metod określania struktury białek. To znana metoda szczególnie w czasach koronawirusa, kiedy szukamy konkretnych leków i substancji, które działają na białka i blokują ich aktywność oraz pomnażanie cząsteczek wirusowych.

Przeczytaj także: Ewa Swoboda dla "Super Expressu": Nie chcę ukrywać emocji. Nie będę nikogo udawać

Najszybszy naukowiec na świecie, czyli doktor Kajetan Duszyński przed HMŚ w Belgradzie

- W tym widzisz swoją przyszłość po zakończeniu kariery sportowej?

- Myślę, że będę najbliżej nauki, ale ona z roku na rok się zmienia, więc dokładnie nie wiem, czym będę się zajmował. Działalność naukowa leży najbliżej mojego serca.

- Jaki jest twój cel na halowe mistrzostwa świata?

Przede wszystkim rekord życiowy. Jestem w stanie to zrobić. Mogę pobiec szybko i również zdobyć doświadczenie. To taki mój cel minimum.

Zobacz też: Iga Baumgart-Witan tęskni za psem Carlosem. Lekkoatletka powalczy o medal Halowych Mistrzostw Świata w Belgradzie

Sonda
Czy polscy sportowcy powinni porzucić swoje rosyjskie kluby?
Najnowsze