Marcin Lewandowski przed pierwszym startem: Już teraz biegnę do Tokio

2020-08-14 8:27 Dariusz Chrabałowski
Marcin Lewandowski biega dla nich
Autor: PAWEŁ SKRABA/SUPER EXPRESS Marcin Lewandowski biega dla nich

Poprzedni sezon letni kończył jako brązowy medalista mistrzostw świata i rekordzista Polski w biegu na 1500 m. Dzisiaj Marcin Lewandowski (33 l.) wraca na stadion. Na początek - inauguracyjny mityng Diamentowej Ligi, w Monako. Ten cykl będzie perłą sezonu po przeniesieniu o rok igrzysk w Tokio i mistrzostw Europy.

Od początku kariery „Lewy” pracuje pod szkoleniowym okiem starszego brata, Tomasza (38 l.). Z nim osiągnął wszystkie sukcesy. W tym roku Tomasz nie dogadał się z PZLA w sprawie umowy o pracę po przejęciu pod opiekę Adama Kszczota. „Jego” grupą średniodystansowców zajmuje się trener Piotr Rostkowski.

- Nadal trenuję z bratem - nie kryje młodszy Lewandowski. - On opracował plan treningowy, on też czasami nadzoruje realizację. A Piotr Rostkowski, jego kolega, opiekuje się grupą na co dzień i pilnuje treningów. Z Adamem Kszczotem trenowaliśmy niedawno przez trzy tygodnie w Jakuszycach. Tomek łączył nasze treningi, więc ja podciągałem Adama w wytrzymałości, a on mnie w sprincie. Zapewniam, że taki wspólny trening czołowych średniodystansowców dać może tylko dobre efekty.

Trudno jednak przewidzieć, czy te efekty pokażą się już w obecnym sezonie, przewróconym z powodu pandemii.

- Cieszę się, ze mogę wystartować w fajnym mityngu, ale trenuję już teraz pod kątem przyszłego roku - nie kryje rekordzista Polski. (3.31,46 min). - Właśnie skończyłem ponad trzy tygodnie ciężkiej roboty na zgrupowaniu wysokogórskim w Sankt Moritz. Taką pracę zwyczajowo wykonuję w maju, a nie w pełni lata. Przeniesienie igrzysk to dla mnie sytuacja komfortowa. Przecież dopiero od dwóch lat specjalizuję się w dystansie 1500 metrów. Wykonuję w tym roku pracę, z którą nie mógłbym zdążyć, gdyby Tokio było teraz. No i jestem w pełni zdrowy, a dotąd balansowałem na krawędzi kontuzji.

W Monako na listach startowych jest troje Polaków. Na 400 m pobiegnie Justyna Święty-Ersetic, a na nietypowym dystansie 1000 m - Sofia Ennaoui.

„Diamentowy” sezon pod znakiem pandemii okrojony został do siedmiu imprez. Nie będzie zawodów finałowych, nie będzie triumfatorów cyklu. Nagrody spadły ponoć o połowę (np. z 10 na 5 tys. euro za zwycięstwo w biegu czy konkursie).

* Nie przegap. DL w Monako Piątek 20.00 Polsat Sport News

Diamentowa Liga 2020

14 sierpnia - Monako

23 sierpnia – Sztokholm

2 września – Lozanna (tylko skok o tyczce)

4 września - Bruksela

17 września - Rzym

25 września - Doha

17 października - Chiny (miejsce do ustalenia)

Diamentowa Liga w Monako TV TRANSMISJA NA ŻYWO GDZIE OBEJRZEĆ Lekkoatletyka dzisiaj 14.08.2020 Polsat Sport Extrahttps://sport.se.pl/lekkoatletyka/diamentowa-liga-w-monako-tv-transmisja-na-zywo-gdzie-obejrzec-lekkoatletyka-dzisiaj-14-08-2020-polsat-sport-extra-aa-Rq6d-jMRc-y3Q5.html?preview=QAkq9XYewcJ74qdpVDaXF4BzKKakye50ScKOF5AXkcw%3D

Najnowsze