Rosyjscy lekkoatleci pod lekko uniesionym szlabanem. Najwyżej dziesiątka w Tokio

2021-05-04 11:32 Dariusz Chrabalowski
Maria Lasitskene
Autor: Instagram Maria Lasitskene

Nie było rosyjskich lekkoatletów w halowych ME w Toruniu. Nie było ich w mistrzostwach sztafet w Chorzowie. Na igrzyskach w Tokio się pojawią, ale w liczbie nie większej niż dziesięć. Światowa federacja WA dopuściła ich do startów w tym roku, ale w bardzo ograniczonym zakresie.

Rosyjska federacja pozostaje zawieszona w strukturach WA (dawniej IAAF) za stosowanie systemu zorganizowanego niedozwolonego dopingu oraz fałszowanie wyników kontroli. Trwa to już od listopada 2015 r.. Przywrócony jednak został właśnie program uprawnionych zawodników neutralnych (ANA), którzy maja prawo startować w imprezach międzynarodowych po spełnieniu szczególnych kryteriów kwalifikacyjnych, które dają im status „czystych”.

W mityngach międzynarodowych liczba startujących „czystych” Rosjan (ANA) nie ma ograniczeń. Ale w imprezach rangi mistrzowskiej z igrzyskami olimpijskimi na czele nie może ona przekroczyć dziesięciu.

Na razie komisja kontroli dopingowej przy WA przyznała prawo udziału w zawodach w roku 2021 czterem osobom. Są to medaliści mistrzowskich imprez w ostatnim „normalnym” sezonie – 2019:

- mistrzynie świata seniorów Marija Łasickiene (wzwyż) i Anżelika Sidorowa (tyczka);

- brązowy medalista MŚ seniorów Ilja Iwaniuk (wzwyż);

- mistrzyni świata juniorów Aksana Gataullina (tyczka).

Zapewne wkrótce pojawią się kolejne nazwiska.

W igrzyskach w Rio 2016 wystartowała tylko jedna osoba z Rosji – Daria Kliszyna (9. miejsce w skoku w dal). W MŚ 2019 w Katarze, ostatniej z mistrzowskich imprez pod egidą WA, w której startowali Rosjanie, ekipa ANA liczyła 30 zawodników. Zdobyła sześć medali (2-3-1).

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze