Znicz, płomień

Autor: Dreamstime

Trzykrotny mistrz olimpijski NIE ŻYJE. Przegrał walkę z chorobą

2019-12-14 11:41

Bardzo smutne informację dotarły ze Stanów Zjednoczonych. W wieku 80 lat zmarł jeden z najlepszych biegaczów na świecie. Trzykrotny mistrz olimpijski Peter Snell nie żyje. Przez ostatnie lata zmagał się z poważnymi problemami kardiologicznymi. Niestety tym razem przegrał swój najważniejszy wyścig.

Peter Snell urodził się w 1938 roku w Opunake w Nowej Zelandii. W czasach szkolnych uprawiał wiele sportów, lecz w wieku dziewiętnastu lat za namową swojego trenera skupił się na bieganiu. Ta decyzja się opłaciła ponieważ został jednym z nawybitniejszych biegaczy w historii sportu. Na igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 roku okazał się najlepszy na dystansie 800 metrów i zdobył złoty medal. Sukces powtórzył cztery lata później na olimpiadzie w Tokio. Tam dwukrotnie wygrywał wyścigi. Zarówno na dystansie 800m, jak i na 1500 m.

Oprócz sukcesów na olimpiadzie był również pięciokrotnym mistrzem świata w biegu na 800m. W Nowej Zelandii został uznany za najwybitniejszego sportowca w historii kraju. O śmierci Snella poinformował prasę jego przyjaciel i historyk sportu Ron Palenski.  Po zakończeniu swojej kariery zawodnik przeprowadził się do USA. Zmarł w Dallas. Od lat zmagał się z poważnymi problemami kardiologicznymi.