Ukarano kolejnego kenijskiego biegacza. Japhet Kipkorir dostał cztery lata zawieszenia

2020-06-25 10:55 DCH
Maraton Lubelski - 7 maja 2017
Autor: hbieser/cc0/pixabay.com Maraton Lubelski - 7 maja 2017

Powiększa się lista kenijskich biegaczy ukarany za niedozwolony doping. Czteroletnim zawieszeniem w stratach ukarano maratończyka Japheta Kipkorira (29 l.). Obecnie 45 Kenijczyków odbywa karę zawieszenia.

U Kipkorira wykryto steryd nandrolon (ten sam, co np. u polskich sztangistów, braci Zielińskich). Było to po maratonie w Nankinie w Chinach (10 listopada 2019 r.), w którym zajął on piąte miejsce. Gdy poinformowany został o pozytywnym wyniku badania antydopingowego, uznał winę deklarując nieświadome złamanie przepisów. Karę nałożyła organizacja AIU walcząca z dopingiem w lekkoatletyce.

Jego wynik w Nankinie zostanie oczywiście wykreślony z tabel. Natomiast pozostanie w nich trzecia lokata i czas uzyskane w maratonie w stolicy Jordanii, Ammanie, miesiąc wcześniej. Tam bowiem wpadki nie było.

Wśród blisko pięćdziesiątki kenijskich lekkoatletów odbywających obecnie karę są m.in. Asbel Kiprop, mistrz olimpijski 2008 i 3-krotny mistrz świata na dystansie 1500 m czy Abraham Kiptum (obaj 31 l.), triumfator kilku maratonów i chwilowy rekordzista świata w półmaratonie (wynik anulowano po wykryciu dopingu). Obu im wlepiono także po 4 lata.

Natomiast od stycznia tego roku tymczasowo zawieszony w startach jest Abraham Kiptum (28 l.), eks-rekordzista świata w maratonie (Berlin 2013). On z kolei dopuścił się nieobecności w deklarowanym miejscu pobytu oraz próby manipulowania próbkami.

Najnowsze