Złote Kolce 2020 dla Święty-Ersetić i Nowickiego. Korzeniowski i Włodarczyk królami 50-lecia

2020-12-04 20:33 dch
Justyna Święty-Ersetic
Autor: PAWEŁ SKRABA/SUPER EXPRESS Justyna Święty-Ersetic

Justyna Święty-Ersetić (28 l.) i Wojciech Nowicki (31 l.) otrzymali nagrody dla Lekkoatletów Roku 2020 w Polsce. W studiu Telewizji Polskiej odebrali statuetki Złotych Kolców.

Ranking Złotych Kolców zainaugurowany został w roku 1970 z inicjatywy red. Andrzeja Gowarzewskiego z katowickiego „Sportu”, zmarłego w ubiegłym miesiącu. Przez długie lata prowadzony był właśnie przez „Sport” pod patronatem PZLA na podstawie określonej tabeli punktów za poszczególne osiągnięcia . Obecnie jest nagrodą „Przeglądu Sportowego” i TVP, sponsorowaną przez PKN Orlen.

Tegoroczną klasyfikację ustaliła specjalnie dobrana kapituła. Sezon okrojony z powodu pandemii, pozbawiony imprez mistrzowskich międzynarodowych, nie pozwalał na ustalenie klasyfikacji według tabeli punktów.

Halowa rekordzistka Polski w biegu na 400 m Justyna Święty-Ersetić (51,37 s) odebrała wyróżnienie po raz pierwszy w karierze, dzień po 28. urodzinach. Wyprzedziła w klasyfikacji Sofię Ennaoui (1500 m) i Marię Andrejczyk (oszczep).

Wojciech Nowicki, drugi na świecie w tegorocznej tabeli rzutu młotem (80,27 m), sklasyfikowany został przed Piotrem Liskiem (tyczka) i Michałem Haratykiem (kula).

Odkryciem Roku został Krzysztof Różnicki, mistrz Polski w biegu na 800 m, a Paralekkoatletą roku - Faustyna Kotłowska, rekordzistka świata w kuli i dysku.

Z okazji okrągłej rocznicy Robert Korzeniowski (52 l.) i Anita Włodarczyk (35 l.) zostali laureatami 50-lecia rankingu. Z pozoru zaskakujące wydawać się może, że wyróżnienie wśród kobiet nie przypadło Irenie Szewińskiej (1946-2018), ale wiele jej osiągnięć miało miejsce przed inauguracją rankingu. Szewińska wygrała ten roczny ranking siedmiokrotnie, zaś Włodarczyk – dziewięciokrotnie.

Robert Korzeniowski
Autor: DARIUSZ CISOWSKI / SE Robert Korzeniowski
Najnowsze