Były trener Legii podbija Ligę Europy i notuje w niej rekordy ze Sportingiem Braga

2019-12-15 22:06 MaSz
Ricardo Sa Pinto
Autor: Tomasz Radzik/Super Express Ricardo Sa Pinto

W Polsce żegnano go bez żalu, bo nie poprowadził Legii Warszawa do sukcesów. Od lipca 2019 roku Ricardo Sa Pinto prowadzi już Sporting Braga i nie ma prawa narzekać. Prowadzony przez niego zespół awansował bowiem do fazy pucharowej Ligi Europy. I zrobił to w dobrym stylu. Trzeba podkreślić, że najważniejsze w tym wszystkim jest to, że jego podopieczni w tej edycji nie dali się pokonać już w dziesięciu meczach. A w sumie rekord Bragi w europejskich pucharach wynosi 13 spotkań bez porażki. To najlepszy wynik w historii występów klubów z Portugalii na europejskiej scenie. Co ciekawe, to jeszcze nie koniec tej passy. Podopieczni Sa Pinto mogą znacznie poprawić swoje rezultaty w Lidze Europy.

Nie wyszło mu w roli szkoleniowca Legii, ale teraz wiedzie mu się wyśmienicie. Po rozstaniu z warszawskim klubem został zaangażowany do pracy w Bradze. Wrócił do Portugalii i był to znakomity ruch z jego strony. Pod jego rządami Braga spisuje się wybornie. Najpierw drużyna zwycięsko przeszła przez eliminacje Ligi Europy. Wyrzuciła z pucharów odpowiednio: Broendby Kopenhaga (III runda) i Spartaka Moskwa (IV runda). W obu przypadkach notując komplet czterech zwycięstw. Trzeba przyznać, ze jest się czym chwalić.

W fazie grupowej piłkarze Bragi podtrzymali dobrą dyspozycję. Zajęli pierwsze miejsce w grupie (cztery wygrane, dwa remisy) i w nagrodę na wiosnę przyszłego roku zagrają w 1/16 finału tych rozgrywek. Rywali także byli wymagający: Wolverhampton (Anglia), Slovan Bratysława (Słowacja) i Besiktas Stambuł (Turcja). Podsumowując: Braga za kadencji trenera Sa Pinto zanotowała serię dziesięciu meczów bez porażki w tych rozgrywkach. W sumie niepokonana jest już od trzynastu spotkań. W ten sposób jego podopieczni zapisali się w historii portugalskiej piłki. Żaden z portugalskich zespołów nie może bowiem pochwalić się takim osiągnięciem.

Ricardo Sa Pinto
Autor: CyfraSport Ricardo Sa Pinto

16 grudnia podopieczni Sa Pinto poznają rywala w 1/16 finału Ligi Europy. Staną przed szansą na wyśrubowanie rekordu. Czy zdołają wywalczyć przepustkę do kolejnej fazy? W każdym razie portugalski zespół został rozstawiony. Pierwsze mecze tej fazy LE zaplanowano na 20 lutego, a rewanże na 27 lutego 2020 roku. Czy Braga pod rządami trenera Ricardo Sa Pinto dojdzie do finału, który 27 maja zostanie rozegrany w Gdańsku? Jest o co walczyć, bo triumfator ma zapewniony udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów sezonu 2020/21. Ponadto zagra mecz o Superpuchar Europy ze zwycięzcą Champions League. Czy będzie to właśnie ekipa prowadzona przez kontrowersyjnego szkoleniowca?

Najnowsze