Eksperci wyliczyli: Polska faworytem grupy, ale niemal bez szans na mistrzostwo świata

2018-05-18 10:48
Reprezentacja Polski, Robert Lewandowski, Bartosz Bereszyński, Krzysztof Mączyński, Grzegorz Krychowiak
Autor: East News Reprezentanci Polski cieszą się z gola. Od lewej: Bereszyński, Krychowiak, Lewandowski, Mączyński.

Już 19 czerwca reprezentacja Polski rozpocznie zmagania na MŚ 2018. Kibice biało-czerwonych liczą, że uda się powtórzyć osiągnięcie z Euro 2016, kiedy to kadra Adama Nawałki dotarła do ćwierćfinału. A jak nasze szanse oceniają eksperci? Analitycy szwajcarskiego banku UBS wyliczyli, że Robert Lewandowski i spółka są faworytami grupy, ale mają tylko izuloryczne szanse na mistrzostwo świata.

Mistrzostwa świata w Rosji rozpoczną się 14 czerwca, czyli za niespełna miesiąc. Nic więc dziwnego, że powoli rosną emocje związane z turniejem. Różni dziennikarze czy eksperci wskazują swoich faworytów, a sprawą postanowili się też zająć... analitycy. Jednak nie do końca związani ze sportem, bo pracujący dla szwajcarskiego banku UBS.

Spróbowali oni procentowo wyliczyć szanse poszczególnych drużyn w turnieju. Nie tylko na końcowy triumf, ale też zajęcie drugiego czy pierwszego miejsca w grupie oraz awanse do kolejnych rund mundialu. Jak w tych matematycznych kalkulacjach wypadła reprezentacja Polski?

Kibice liczą, że biało-czerwoni co najmniej powtórzą osiągnięcie z Euro 2016, gdzie udało się dotrzeć do ćwierćfinału. Ci więksi optymiści mają nawet nadzieje na medal, a sami piłkarze próbują odciąć się od tych przewidywań i po prostu zagrać najlepiej, jak potrafią. Zdaniem analityków UBS nie wystarczy to jednak na wiele. Co prawda Polacy są faworytami do wyjścia z grupy - na zajęcie pierwszego miejsca daje się im 35,4 procent szans, a drugiego 28,7 procent (łącznie 64,1 proc. szans na awans), ale im dalej w las, tym trudniej.

Jeśli biało-czerwonym uda się uzyskać promocję do 1/8 finału, to zdaniem ekspertów istnieje jedynie 24,7 procent szans na awans do ćwierćfinału. Przypomnijmy, że w przypadku pomyślnego przejścia fazy grupowej podopieczni Adama Nawałki trafią na kogoś z grupy G, czyli najpewniej Anglię lub Belgię. W przypadku gry w ćwierćfinale półfinał wydaje się już niemal nieosiągalny, bo szanse na to oceniono zaledwie na 7,1 procenta. Wywalczenie finału to zdaniem analityków prawdopodobieństwo 2,9 procenta, a zdobycie złotego medalu - zaledwie 0,9 procenta.

Faworytem mundialu w Rosji są Niemcy, którzy mają aż 24 procent szans na końcowy triumf. Za ich plecami uplasowali się Brazylijczycy (19,8 proc.), Hiszpanie (16,1 proc.), Anglicy (8,5 proc.) i Francuzi (7,3 proc.). Polska wśród kandydatów do mistrzostwa zajmuje trzynaste miejsce, najwyższe spośród wszystkich grupowych rywali. Kolumbia jest bowiem w tym zestawieniu czternasta, Senegal dwudziesty, a Japonia dwudziesta ósma.

WYNIKI NA ŻYWO - sprawdź na kogo warto postawić
Tabele i statystyki z 16 dyscyplin

Najnowsze