Michel Platini oficjalnie podejrzany. 2 miliony wynagrodzenia czy łapówki?

2020-06-28 18:35 DCH
Michel Platini
Autor: East News Michel Platini

Gorzki prezent otrzymał Michel Platini na swoje 65. urodziny, które przypadły kilka dni wcześniej. Były kapitan piłkarskiej reprezentacji Trójkolorowych oraz były prezes UEFA (2007-2015) i wiceprezes FIFA stał się właśnie oficjalnym podejrzanym w śledztwie prowadzonym przez prokuraturę generalną Szwajcarii.

W październiku skończył się jego 4-letni zakaz działalności w piłce nożnej. Ale sprawy karne wciąż wiszą nad nim. Chodzi o podejrzany przelew 2 milionów dolarów, jaki na jego rzecz przekazał woku 2011 ówczesny szef FIFA Sepp Blatter za usługi doradcze w latach 1998-2002.Dwa lata temu prokuratura szwajcarska stwierdziła podobno, że Platini jest niewinny. Teraz prokurator Thomas Hildbrand oficjalnie uczynił go podejrzanym w ramach śledztwa korupcyjnego przeciw Blatterowi (obecnie 84 l.).
Byłemu szefowi UEFA postawiono zarzuty nieuczciwego zarządzania majątkiem FIFA, bezprawnego przywłaszczenia środków oraz fałszerstw. Jako działacz odsunięty został od futbolu przez komisję etyki FIFA. Przegrał też procesy przed Trybunałem arbitrażowym d/s sportu (CAS/TAS) i przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Teraz przesłuchania w Bernie zapowiada biuro prokuratora generalnego Szwajcarii, który być może doprowadzi do sprawy sądowej przed sądem federalnym kraju, gdzie swoje siedziby mają FIFA i UEFA.
Sprawa korupcyjna ciągnie się już od roku 2014. W osobnym postępowaniu Platini był przesłuchiwany jako świadek mogąc być związany z przyznaniem Katarowi piłkarskich MŚ 2022 (pierwotnie popierał USA, potem miał zmienić zdanie pod wpływem... prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego)
.

18/06/2019   Michael Platini w rękach policji. Nowe informacje w sprawie ZATRZYMANIA byłego prezydenta UEFAhttps://sport.se.pl/pozostale/michael-platini-w-rekach-policji-nowe-informacje-w-sprawie-zatrzymania-bylego-prezydenta-uefa-aa-aE8e-7NQe-YHZ7.html?preview=4uI%2Ba9jJrcApFtzvoW6MWrVYTcZEliKw7LD33xDL4pA%3D

Najnowsze