Tak wyglądały wszystkie maskotki mistrzostw świata. Od Anglii 1966 aż po Rosję 2018 [ZDJĘCIA]

2018-06-05 17:10

Nieustannie od 1966 roku każdej edycji piłkarskich mistrzostw świata towarzyszy projekt mundialowej maskotki. Przez lata pojawiały się najróżniejsze pomysły. Jedne były bardziej trafione, inne mniej, ale kibice zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że każdy mundial ma swoją maskotkę. Historię zmian tych sympatycznych obiektów przejrzeć można w naszej galerii. Poniżej krótkie informacje o każdej z nich.

Willy - MŚ 1966 w Anglii

Wszystko zaczęło się od milusińskiego lwa, symbolu Anglii, gdzie odbywały się mistrzostwa świata w 1966 roku. Maskotka prezentowana była w stroju piłkarskim, koszulka zaprojektowana była w barwach Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, a na piersi widniał napis "World Cup".

Juanito - MŚ 1970 w Meksyku

Po lwie przyszedł czas na meksykańskiego chłopca o imieniu Juanito. Projektanci zaoptrzyli go w symbol Meksyku, czyli charakterystyczny dla tego kraju kapelusz zwany sombrero.

Tip i Tap - MŚ 1974 w RFN

Mundial odbywający się w zachodnich Niemczech zaproponował dwóch chłopców, czyli sportową wersję Flipa i Flipa, czy Bolka i Lolka. Młodzianie ubrani byli w piłkarskie koszulki. Na jednej z nich pojawiły się litery "WM", które oznaczały niemiecką nazwę mistrzostw świata, czyli "Weltmeisterschaft". Na drugiej znajdowała się liczba 74, symbolizująca rok rozgrywania turnieju.

Gauchito - MŚ 1978 w Argentynie

Tradycja wybierania chłopców na maskotki została zachowana. Ubrany w argentyńskie barwy Gauchito miał nawiązywać do wyposażenia pasterzy w Ameryce Południowej, dlatego na jego głowie znajdowała się czapka, na szyi apaszka, a w ręce bicz.

Naranjito - MŚ 1982 w Hiszpanii

W Hiszpanii wizerunki chłopców zostały zastąpione przez uśmiechniętą pomarańczę. Uśmiech od ucha do ucha, strój piłkarski i piłka w ręce. Imię maskotki pochodziło od słowa naranja, oznaczające pomarańczę.

Pique - MŚ 1986 w Meksyku

Bardzo ciekawy projekt przedstawiał strączek chili w sombrero. Imię pochodzi od hiszpańskiego słowa "pikantne", a przyprawa, która nosiła wąsy podbiła serca kibiców.

Ciao - MŚ 1990 we Włoszech

Figurka złożona z klocków w barwach białej, czerwonej i zielonej była maskotką włoskiego mundialu. Zamiast głowy obiekt miał piłkę, a imię nawiązywało do najbardziej popularnego zwrotu we Włoszech.

Striker - MŚ 1994 w USA

Amerykanie postawili na psa, którego nazwali napastnikiem, bo to oznacza po angielsku słowo "striker". Psiak miał duże czarne uszy i koszulkę z napisem "USA '94".

Footix - MŚ 1998 we Francji

We Francji maskotką został kogut, który to jest symbolem tego kraju i znajduje się w godle piłkarskiej federacji. Nazwano go imieniem Footix i zaprojektowano oczywiście w barwach narodowych. Nie pasował do nich jedynie dziób ptaka, bo ten był koloru żółtego.

Ato, Kaz i Nik - MŚ 2002 w Korei i Japonii

W Azji postawiono na bliżej nieokreślone postaci. Ato był trenerem mniejszych Kaza i Nika. Ci dwaj z kolei mieli grać w fikcyjną grę wymyśloną na potrzeby mundialu, czyli atmoball.

Goleo i Pille - MŚ 2006 w Niemczech

Z połączenia słów "goal" i "leo" powstało imię lwa, który był maskotką mundialu w Niemczech. Na jego koszulce widniała liczba 06, a pluszakowi nieustannie towarzyszyła piłka zwana Pille, która trzymana była przez zwierzaka w ręce.

Zakumi - MŚ 2010 w RPA

Lampart w zielonych portkach i z włosami tego samego koloru był maskotką mundialu rozgrywanego w Afryce.

Fuleco - MŚ 2014 w Brazylii

Pancernik kulowaty był maskotką ostatnich mistrzostw. Jego imię zostało wybrane przez kibiców. W głosowaniu udział wzięło ok. 2 milionów ludzi.

Zabivaka - MŚ 2018 w Rosji

Walkę o miano mundialowej maskotki wygrał wilk Zabivaka. Przypadł on bardziej do gustu kibiców niż inni kandydaci, którymi byli tygrys syberyjski i kot.

 

Najnowsze