Był najsilniejszym człowiekiem świata. Antonio Krastew zginął w wypadku drogowym

2020-07-12 14:38 Dariusz Chrabałowski
świeczka, znicz
Autor: Piotr Bławicki

W wypadku samochodowym w USA zginął były bułgarski sztangista Antonio Krastew (1961-2020). Przed laty uznany został najsilniejszym człowiekiem świata.

Według raportu amerykańskiej policji Krastew jechał z dużą prędkością po drodze w stanie Minnesota. Podobno popijał alkohol. Nie zdołał wejść w zakręt, a następnie znalazł się na niewłaściwym pasie i zjechał z drogi. Nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa wypadł z pojazdu, a ten go go przygniótł. Kierowca zmarł na miejscu.

Był mistrzem świata w latach 1985 i 1986, mistrzem Europy 1986 i 1987. W roku 1987 ustanowił rekordy świata wagi superciężkiej (wówczas kategoria pow. 110 kg): w dwuboju (467,5 kg) i podrzucie (216 kg). W tamtym czasie bułgarskimi ciężarami rządził kontrowersyjny trener Iwan Abadżijew. Wielkie sukcesy jego podopiecznych z Naimem Sulejmanowem na czele wywołały powszechne posądzenie o niedozwolony doping.

„Abadżijew zmuszał wszystkich zawodników drużyny do przyjmowania „witamin”. Robiłeś to, co ci kazano - wspominał Krastew dyktatorski styl Abadżijewa w wywiadzie dla magazynu „Sports Illustrated” w 1992 roku. - Gdybyś zapytał, czym one są, usunąłby cię z reprezentacji”.

Bułgarski siłacz wyjechał do Ameryki Północnej w roku 1991. Mieszkał w USA i Kanadzie.

Nie dane mu było wystąpić w igrzyskach olimpijskich. W roku 1984 Bułgaria wraz z obozem wschodnim zbojkotowała igrzyska w Los Angeles. W Seulu 1988 kraj ten wycofał się z olimpijskiej rywalizacji dzień przed startem rywalizacji w wadze superciężkiej (z powodu dwóch wpadek dopingowych w poprzednich dniach). W 1992 roku przebywający w USA sztangista powiedział, ze woli zmywać naczynia w Ameryce niż odnosić sukcesy dla Bułgarii, gdzie wciąż kierownictwo należy do tych samych ludzi. Wcześniej złożył wniosek o obywatelstwo USA. Zostało mu jednak przyznane zbyt późno, aby mógł wystąpić nie tylko w igrzyskach 1992, ale także w 1996, gdy podobno na treningach podnosił ciężary bliskie rekordowym.


Krastew trenował jako zawodnik, a jednocześnie pracował jako ochroniarz w nocnym klubie, a potem w siłowniach. Prowadził tez ciężarówki. Nigdy już nie wystąpił w oficjalnych zawodach.

Jego rekord świata w rwaniu (216 kg) pobity został dopiero po trzydziestu latach, już w nowym limicie kategorii – pow. 105 kg. W roku 2016 wyrównał go Irańczyk Behdad Salimi, a w 2017 na 220 kg wywindował go Gruzin Łasza Tałachadze. Obaj ważyli więcej niż Krastew.

9/07/2020   Kolejny rosyjski koksiarz zawieszony. Wpadka sztangisty Andrieja Diemianowahttps://sport.se.pl/pozostale/kolejny-rosyjski-koksiarz-zawieszony-wpadka-sztangisty-andrieja-diemianowa-aa-br3N-FoiC-zWRv.html?preview=LF%2B0oWUKKh4pfYGJJBansTktPt6eNFneasrzcRlCycQ%3D

Najnowsze