Celne "pociski" polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda wygrał turniej on line

2020-10-26 11:32 PAP dch
Jan Krzysztof Duda
Autor: EastNews Jan Krzysztof Duda

Kolejny sukces 22-letniego arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudy. Najlepszy polski specjalista gry na 64 polach zwyciężył w rozgrywanym zdalnie turnieju Speed Chess Championship Invitational w szachach błyskawicznych.

Szachista z Wieliczki niedawno uczestniczył w turnieju rozgrywanym bezpośrednio w Stavanger wygrywając partię w tempie klasycznym (2 godz. na 40 ruchów) z samym mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Polak zajmuje obecnie 15. lokatę w światowym rankingu federacji FIDE.

10/10/2020     Duda pokonał mistrza świata. Wielki sukces polskiego szachistyhttps://sport.se.pl/pozostale/duda-pokonal-mistrza-swiata-wielki-sukces-polskiego-szachisty-aa-o3P1-PCUg-9hkk.html?preview=JJYxuG2eAZKsu485/Dr%2BPt/pnAZQZMsK6t3AF8VhAiU%3D

Teraz, w turnieju zdalnym w drodze do finału pokonał m. in. Rosjanina Aleksandra Griszczuka (nr 6 na świecie). W finale zmierzył się z innym Rosjaninem, Siergiejem Karjakinem (30 l.), który cztery lata temu walczył o tytuł mistrza świata z CarlsenemFinałowy mecz Duda - Karjakin przewidywał 18 partii. Trzy pierwsze odbywały się w tempie 5 minut dla gracza plus sekunda za każdy wykonany ruch. Tempo pięciu kolejnych było jeszcze wyższe: 3 min. plus 1 sek., zaś dziesięć ostatnich wręcz "po wariacku": minuta plus 1 sek. za wykonany ruch.Po ośmiu partiach był remis 4:4. Gdy zaczęły się gry jednominutowe nazywane z angielska "bulletami" (pociskami), Duda wygrywał jedną za drugą, białymi i czarnymi. Nie było potrzeby rozegrania wszystkich partii, wystarczyło sześć. Ostateczny wynik finału to 10:4 dla polskiego arcymistrza.

Triumfator uzyskał nagrodę półtora tysiąca dolarów i miejsce w turnieju głównym o nazwie Speed Chess Championship Main Event. Weźmie w nim udział on line szesnastu asów szachownicy (w tym Carlsen i szachista nr 2 czyli Fabio Caruana), a pula nagród wynosi 100 tys. dolarów. Początek już 1 listopada.