Od prawej: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto

Autor: Paweł Skraba

Czwórka odpłynęła Europie. Pierwsze polskie medale igrzysk w Krakowie zdobyte zostały na wodzie

2023-06-22 16:47

Nie ma na nie mocnych. Kobieca czwórka kajakarek triumfowała po raz kolejny! Aktualne mistrzynie świata i mistrzynie Europy wywalczyły złoty medal igrzysk europejskich w Krakowie w olimpijskiej konkurencji K4 500 m. Medalowy dorobek Polski w igrzyskach powiększyła dwójka kanadyjkarzy.

W pierwszym dniu finałów na tymczasowym torze stworzonym na Zalewie Kryspinów pod Krakowem polskie osady wywalczyły dwa miejsca na podium.

Szlakowa Karolina Naja (33 l.) wraz z Anną Puławską, Adrianną Kąkol i Dominiką Putto już na półmetku dystansu 500 metrów były na prowadzeniu, przed osadą Niemiec. Na mecie powiększyły przewagę prawie do sekundy.

W roku 2021 żeńska czwórka kobieca zdobyła pierwszy w historii medal olimpijski dla Polski w tej prestiżowej konkurencji (brązowy). Rok później Polki nie miały już sobie równych w międzynarodowych zmaganiach zwyciężając w MŚ w Kanadzie i ME w Monachium. Teraz kontynuują złotą passę, bowiem regaty igrzysk w Krakowie stanowią jednocześnie mistrzostwa Europy.

Naja i Puławska już w piątek przystąpią do walki o złoto w dwójkach K2 na 500 m (godz. 14.16).

Brązowy medal na torze w Kryspinowie wywalczyli kanadyjkarze Aleksander Kitewski i Norman Zezula w wyścigu C2 na 500 m. To także konkurencja olimpijska, dlatego ten medal ma dodatkowy walor.