Ile zarabiają polscy żużlowcy? Nawet 3 miliony złotych rocznie

2011-03-30 19:50

Najbogatszym polskim żużlowcem jest oczywiście Tomasz Gollob, o którego dochodach pisaliśmy już wcześniej. Ale i jego koledzy po fachu nie mogą narzekać na zarobki. Z ostatniej "Złotej Setki" - rankingu najlepiej zarabiających polskich sportowców, przygotowywanego przez dziennikarzy "Super Expressu" - wybraliśmy ośmiu przedstawicieli finansowej elity polskiego żużla.

Rune Holta (23. miejsce w Złotej Setce; w 2010 roku - 3,34 mln zł). Norweg z polskim paszportem zajął 4. miejsce w prestiżowym cyklu Grand Prix. To dzięki jego postawie Włókniarz Częstochowa utrzymał się w Ekstralidze. Holtę skusiły jednak wielkie pieniądze, które oferował mu Unibax Toruń. Od Włókniarza w ubiegłym sezonie dostał 1,78 mln złotych. Do tego dochodzą pieniądze z Dackarny (680 tys.), za występy w GP (180 tys.) i premia za DPŚ (100 tys.). Sponsorzy: Boll, Dreyer, Eimborgs, G&B, Budget płacą Holcie w sumie 500 tys.

RAMKA - RUNE HOLTA W POPRZEDNICH NOTOWANIACH "ZŁOTEJ SETKI"
na czerwono - zajęte miejsca; na czarno - zarobione kwoty (w milionach złotych)

Jarosław Hampel (25. miejsce; 2,99 mln zł) poprowadził Unię Leszno do mistrzostwa Polski, a sam zdobył srebrny medal cyklu Grand Prix. Unia w sumie przelała na jego konto 1,56 mln złotych, a drugi klub - Vetlanda - 620 tysięcy. Występy w Grand Prix przyniosły mu 210 tysięcy, a za złoty medal Drużynowego Pucharu Świata dostał 100 tysięcy złotych. Kolejna część zarobków Hampela to pieniądze od sponsorów. Było to 0,5 mln złotych od Red Bulla, Exide, Polcoopera, Nice i Agromiksu.

RAMKA - JAROSŁAW HAMPEL W POPRZEDNICH NOTOWANIACH "ZŁOTEJ SETKI"
na czerwono - zajęte miejsca; na czarno - zarobione kwoty (w milionach złotych)


PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Tomasz Gollob zarabia, jak przystało na mistrza świata - 6 milionów złotych w rok!


Krzysztof Kasprzak (37. miejsce; 2,23 mln zł) w ubiegłym sezonie nie miał okazji wystartować w prestiżowym Grand Prix, ale z zarobków powinien być zadowolony. Był gwiazdą Unii Tarnów, która w roku 2010 zapłaciła mu za starty 1,28 miliona złotych. To był pracowity sezon dla Kasprzaka, bo jeździł jeszcze w ligach szwedzkiej (350 tys. zł) i angielskiej (300 tys. zł). Do tego oczywiście dochodzą pieniądze, jakie Kasprzak dostał od licznych sponsorów. Było to w sumie 300 tysięcy złotych.

RAMKA - KRZYSZTOF KASPRZAK W POPRZEDNICH NOTOWANIACH "ZŁOTEJ SETKI"
na czerwono - zajęte miejsca; na czarno - zarobione kwoty (w milionach złotych)

Rafał Dobrucki (38. miejsce; 2,13 mln zł) . To był niezły rok "Rafiego". Dobre występy w poprzednim sezonie poskutkowały tym, że jego Falubaz Zielona Góra został wicemistrzem Polski. Od swojego klubu dostał 1,7 miliona złotych. Szwedzka Piraterna Motala przelała na jego konto 280 tysięcy złotych. Sponsorzy, między innymi Sport 2000 i Złoty Potok, wypłacili mu w sumie 150 tysięcy złotych. Dobrucki na co dzień jeździ toyotą avensis. Oprócz tego jest właścicielem domu w Lesznie.

RAMKA - RAFAŁ DOBRUCKI W POPRZEDNICH NOTOWANIACH "ZŁOTEJ SETKI"
na czerwono - zajęte miejsca; na czarno - zarobione kwoty (w milionach złotych)

Janusz Kołodziej (40. miejsce; 2,01 mln zł) był rewelacją sezonu 2010, co poskutkowało przyznaniem mu dzikiej karty do Grand Prix 2011. Za fantastyczne występy w Unii Leszno dostał wynagrodzenie w wysokości 1,31 miliona złotych. Do tego dochodzą pieniądze zarobione w lidze szwedzkiej - około 200 tysięcy złotych. Podobnie jak reszta polskich zawodników dostał premię za złoty medal Drużynowego Pucharu Świata (100 tysięcy). Od sponsorów: 200 tys. zł. Jeździ audi A6.

RAMKA - JANUSZ KOŁODZIEJ W POPRZEDNICH NOTOWANIACH "ZŁOTEJ SETKI"
na czerwono - zajęte miejsca; na czarno - zarobione kwoty (w milionach złotych)

Piotr Protasiewicz (42. miejsce; 1,98 mln zł) . Zarobki "Pepe" są imponujące. Od Falubazu Zielona Góra otrzymał 1,43 miliona złotych. Może być pewien, że tak samo będzie zarabiał jeszcze długo, bo ma podpisany z zielonogórskim zespołem aż pięcioletni kontrakt. Oprócz tego Protasiewicz "dorabiał" sobie w szwedzkiej Indianernie, która zapłaciła mu 350 tys. złotych. Sponsorzy: Pentel i Port 2000 zasilili konto Protasiewicza 200 tys. złotych. "Pepe" jeździ luksusowym BMW, ma oprócz tego nieruchomości w Polsce i za granicą.

RAMKA - PIOTR PROTASIEWICZ W POPRZEDNICH NOTOWANIACH "ZŁOTEJ SETKI"
na czerwono - zajęte miejsca; na czarno - zarobione kwoty (w milionach złotych)

Sebastian Ułamek (45. miejsce; 1,75 mln zł) w barwach Unii Tarnów występuje od 2009 roku. W poprzednim sezonie tarnowski klub przelał na jego konto równo 1,25 miliona złotych. 70 procent tej sumy wypłacił największy sponsor klubu - Azoty Tarnów. Oprócz tego w lidze szwedzkiej Ułamek zarobił 200 tys. złotych. Kolejna część jego zarobków to pieniądze od sponsorów - aż 300 tys. złotych. Ułamek jeździ jeszcze w ligach duńskiej, niemieckiej i czeskiej. Pieniądze stamtąd to jednak niewielki procent jego zarobków.

RAMKA - SEBASTIAN UŁAMEK W POPRZEDNICH NOTOWANIACH "ZŁOTEJ SETKI"
na czerwono - zajęte miejsca; na czarno - zarobione kwoty (w milionach złotych)

Grzegorz Walasek (46. miejsce; 1,73 mln zł) . Jego Polonia Bydgoszcz spadła z Ekstraligi i w 2011 roku Walasek będzie występował w pierwszej lidze. Pieniądze, które zarobił w 2010 roku, pozwoliły mu jednak znaleźć się w Złotej Setce. Od Polonii Bydgoszcz dostał 1,33 miliona złotych. W szwedzkiej Indianernie zarobił z kolei 300 tysięcy złotych. Podobnie jak reszta żużlowców ma również wielu sponsorów. W sumie przelali oni na konto Walaska 100 tysięcy złotych.

RAMKA - GRZEGORZ WALASEK W POPRZEDNICH NOTOWANIACH "ZŁOTEJ SETKI"
na czerwono - zajęte miejsca; na czarno - zarobione kwoty (w milionach złotych)

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze

Materiał sponsorowany