Karol Robak, mistrz Europy w kat. 74 kg

Autor: Andrzej Lange

KAROL ROBAK, pierwszy polski mistrz w taekwondo olimpijskim

2021-04-14 2:06

Aż siedem i pół kilograma wagi zbił w ciągu trzech i pół tygodnia. Tak skutecznie, że został mistrzem Europy. KAROL ROBAK (24 l.) wywalczył w Sofii złoty medal ME w taekwondo olimpijskim (WTF) w kategorii 74 kg. Srebro w wadze 73 kg kobiet przypadło Aleksandrze Kowalczuk.

Z tej dwójki tylkoKowalczuk wywalczyła jak dotąd kwalifikację olimpijską dla naszego kraju. W finale ME poddała się Brytyjce Biance Walkden z powodu dolegliwości kolana.

Natomiast Robak wygrał wszystkie pięć walk. W finale pokonał Bośniaka Nedzada Husicia.

Jego zwycięstwo to pierwszy „złoty” wyczyn w historii polskiego taekwondo w mistrzowskich imprezach mężczyzn w odmianie WTF.

Pochodzący z Wielkopolski zawodnik pierwszy sukces odniósł w tym koreańskim sporcie walki jako nastolatek, a był to srebrny medal w igrzyskach europejskich 2015. W ostatnich latach zmagał się z kontuzjami, trafiał kilkakrotnie na stół chirurgiczny,

- Miałem między innymi rekonstrukcję więzadła krzyżowego w kolanie. Przeszedłem zabieg na przyczep rzepki. Dwukrotnie miałem złamaną i śrubowaną rękę. Do tego było wiele innych kontuzji. Dużo zatem się działo – wyjawił mistrz Europy w rozmowie z red. Tomaszem Kalembą z portalu Onet.

Robak nie ma pewności, czy uda mu się nawet stanąć do walki o olimpijską kwalifikację. Rzecz w tym, że w turnieju olimpijskim są rozgrywane tylko cztery kategorie wagowe mężczyzn: 58 kg, 68 kg, 80 kg i powyżej 80 kg. A w wadze 80 kg wojownik z AZS Poznań nie odniósł żadnego sukcesu w turniejach międzynarodowych. Dlatego w ME w kategorii tej reprezentował nasz kraj inny zawodnik. Nie wiadomo, kogo zdecyduje się wystawić Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego na olimpijski turniej kwalifikacyjny (7-9 maja).