Kiepski występ zapaśników w Sofii. Tylko jedna nowa kwalifikacja olimpijska. "Klasycy" w odwrocie

2021-05-09 12:00
Magomedmurad Gadżijew
Autor: PAP/Piotr Nowak Magomedmurad Gadżijew

Dwa tygodnie wcześniej polscy zapaśnicy wywalczyli dziewięć medali (bez złotego) w ME w Warszawie. Niestety, tej passy nie podtrzymali w przedolimpijskim turnieju kwalifikacyjnym w Sofii. Przepustkę dla Polski do Tokio wywalczył jedynie Magomedmurad Gadżijew, pochodzący z Dagestanu, a zamieszkały w Piotrkowie (styl wolny, kategoria 65 kg). Klęską zakończyły się występy specjalistów stylu klasycznego, który od dziesięcioleci był wizytówką całego polskiego sportu.

Ostatecznie nasz kraj wystawić może w tokijskich igrzyskach pięcioro zawodników – czworo w stylu wolnym i jeden w klasycznym. Podczas MŚ 2019 w Kazachstanie kwalifikacje wywalczyli: w stylu wolnym - Roksana Zasina (kat. 53 kg), Jowita Wrzesień (57 kg) i Kamil Rybicki (74 kg), w stylu klasycznym – Tadeusz Michalik (97 kg).

Do tego grona nie dołączył nikt w marcowym turnieju kwalifikacyjnym w Budapeszcie, gdzie warunkiem promocji było miejsce w finale. Teraz w Sofii dołączył tylko „wolniak” Gadżijew, który nie startował w europejskim czempionacie w Warszawie. Warunkiem uzyskania awansu do igrzysk znów było dojście do finału. Gadżijew pokonał w półfinale Olivera Jordana (USA), a finał wygrał przez niestawienie się na macie rywala, Greka Giorgiosa Pilidisa, który podobnie jak Polak miał już zapewniona kwalifikację.

Trzecie, niepremiowane awansem lokaty przypadły w Sofii: w stylu wolnym - Zbigniewowi Baranowskiemu (kat. 86 kg), Radosławowi Baranowi (97 kg), Robertowi Baranowi (125 kg) oraz Annie Łukasiak (50 kg), zaś w stylu klasycznym – Rafałowi Krajewskiemu (130 kg).

21/03/2021  Porażki Polaków na matach w Budapeszcie. Zapaśnicy nie wywalczyli ŻADNEJ nowej kwalifikacji olimpijskiej.   https://sport.se.pl/pozostale/porazki-polakow-na-matach-w-budapeszcie-zapasnicy-nie-wywalczyli-zadnej-nowej-kwalifikacji-olimpijskiej-aa-X2Vh-zDgs-arHE.html?preview=3sDinHSWtMLpc2jxb6gMtxHbJnExnWRA3QoPjijOEpg%3D

Dariusz Chrabalowski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze