Korea Północna wycofuje się z igrzysk olimpijskich w Tokio. Powodem Covid-19

Igrzyska olimpijskie
Autor: East News

Zaskakująca wiadomość dotycząca letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Z udziału w imprezie wycofała się reprezentacja Korei Północnej. Jako powód podano obawy przed pandemią koronawirusa i rozprzestrzenianiem się zakażenia. „Chcemy chronić sportowców” - stwierdzili przedstawiciele władz północnokoreańskich.

Początkowo nie były to wiadomości oficjalne, jednak media z Korei Płn. potwierdziły we wtorek decyzję o wycofaniu się z igrzysk w Tokio. Zapadła ona po tym jak na spotkaniu komitetu olimpijskiego Korei 25 marca pojawiły się głosy żądające rezygnacji z udziału w zawodach olimpijskich w Japonii (przełom lipca i sierpnia br. – red.). Oficjalny komunikat jako powód podaje chęć ochrony zdrowia zawodników wobec kryzysu zdrowotnego wywołanego na całym świecie przez epidemię Covid-19. Taki krok władz północnokoreańskich to także kolejny mocny cios wobec Korei Płd, która liczyła na ocieplenie stosunków, także na niwie sportowej. Od czerwca ubiegłego roku reżim z północy zamroził jednak wszelkie kontakty. Prezydent Korei Płd Moon Jae-in jeszcze niedawno stwierdził, że igrzyska w Tokio mogłyby stanowić okazję do wznowienia dialogu pomiędzy dwoma podzielonymi od dziesiątków lat państwami koreańskimi.

Anita Włodarczyk: W Tokio interesuje mnie tylko złoto!

Współpraca sportowa Korei Płd i Płn wydawała się iść w dobrą stronę jeszcze trzy lata temu, kiedy podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk w Pjongczangu obie reprezentacje maszerowały wspólnie, a potem wystawiły jedną kobiecą ekipę na zawody wioślarskie i koszykarskie igrzysk azjatyckich w Indonezji. Pojawiły się nawet plany zgłoszenia wspólnej kandydatury do organizacji igrzysk w 2032 roku.

Nie żyje Krzysztof Krawczyk. Był wielkim fanem sportu, nagrywał piosenki dla kibiców i piłkarzy

Korea Północna rezygnuje z udziału w igrzyskach w Tokio, ponieważ – jak utrzymuje – nie ma u siebie żadnych przypadków Covid-19. Bez względu na to czy to prawdziwe stwierdzenie, wiadomo jedyne, że i tak stosunkowo zamknięty już kraj istotnie wprowadził drakońskie obostrzenia, zamykając granice już w styczniu 2020 roku i wprowadzając restrykcje dla zagranicznych dyplomatów, przez które wielu opuściło Koreę Płn.

14 miesięcy temu pływaczka mogła już nie żyć. A wystąpi na igrzyskach w Tokio!

Po raz ostatni Korea Płn. nie wzięła udziału w igrzyskach olimpijskich w w 1988 roku, gdy gospodarzem letniej rywalizacji był Seul. Wtedy zbojkotowała występ z przyczyn politycznych. Podczas poprzednich igrzysk letnich w Rio w 2016 roku reprezentanci Korei Płn. zdobyli 7 medali, w tym 2 złote.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze