IO Paryż 2024: Wpadka podczas ceremonii otwarcia

i

Autor: Twitter / Zrzut ekranu z transmisji IO Paryż 2024: Wpadka podczas ceremonii otwarcia

Wpadli na dopingu na IO 2024

Pięcioro dopingowiczów na igrzyskach w Paryżu. Podano nazwiska przyłapanych olimpijczyków

2024-09-19 16:19

Około 40 procent olimpijczyków zostało poddanych badaniom antydopingowym podczas igrzysk w Paryżu. Do tej pory wykryto pięć pozytywnych przypadków – podała Międzynarodowa Agencja Testująca (ITA), która jest odpowiedzialna za program antydopingowy na podstawie umowy z MKOl.

Łącznie pobrano 6 130 próbek (moczu, krwi, zaschniętej krwi) z 4 770 testów przeprowadzonych na 4 150 sportowcach. Zgodnie z oświadczeniem ITA jest to najwyższy odsetek zawodników kiedykolwiek testowanych. Badania przeprowadzono w czasie od otwarcia wioski olimpijskiej w połowie lipca do ceremonii zamknięcia 11 sierpnia. Przebadano 38,75 procent wszystkich sportowców, co stanowi wzrost o 4 procent w porównaniu do IO Tokio 2020 i o 10 procent do Rio de Janeiro 2016.

Największe skandale igrzysk olimpijskich

Złapano pięcioro dopingowiczów

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku wykryto sześć przypadków dopingu. W Paryżu jest ich pięć. Pozytywne wyniki uzyskali: judocy Sajjad Ghanim Sehen z Iraku i Mohammad Samim Faizad z Afganistanu, nigeryjska bokserka Cynthia Temitayo Ogunsemilore, kongijska sprinterka Dominique Lasconi Mulamba i boliwijska pływaczka Maria Jose Ribera Pinto.

Polska zawodniczka straciła dach nad głową w powodzi. Pilnie potrzebna pomoc, zwróciła się o nią do fanów

ITA to utworzona w 2018 roku i częściowo finansowana przez MKOl agencja wyspecjalizowana w testowaniu sportowców w trakcie i poza zawodami. Planuje, organizuje i zarządza wynikami testów antydopingowych podczas igrzysk. Do najczęściej testowanych krajów należały Stany Zjednoczone, Francja, Chiny, Australia i Wielka Brytania.

Polska w tym zestawieniu wymieniana jest na 15. miejscu. Najwięcej kontroli antydopingowych przeprowadzono w takich sportach jak lekkoatletyka, sporty wodne, kolarstwo, wioślarstwo, zapasy, boks, podnoszenie ciężarów i judo.

Znany trener i działacz PZPN nie żyje. Współpracował z Kazimierzem Górskim i Andrzejem Strejlauem

Agencja przeprowadziła również program badań na kilka tygodni przed igrzyskami olimpijskimi, tzn. w okresie wysokiego ryzyka, w którym około 90 procent z około 10 000 uczestników igrzysk w Paryżu zostało przetestowanych co najmniej raz. Dodano, że w tym okresie odnotowano około czterdziestu naruszeń przepisów antydopingowych.

Igrzyska olimpijskie 2024. To nasi najlepsi reprezentanci. Sprawdź, jak dobrze znasz polskich medalistów [QUIZ]

Pytanie 1 z 9
Oprócz złotego medalu Aleksandra Mirosław miała jeszcze jedno wyjątkowe osiągnięcie podczas tych Igrzysk. Jakie?
Listen on Spreaker.
Najnowsze