Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol

Autor: DARREN CALABRESE/THE CANADIAN PRESS VIA AP Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol

Polscy kanadyjkarze dali popis w Kanadzie. Medalowy połów kajakarek i kanadyjkarzy

2022-08-07 21:22

Siedem medali wywalczyli polscy kajakarze w mistrzostwach świata rozgrywanych w Dartmouth koło Halifaxu w Kanadzie. Stawali na podium na dystansach 200, 500 i 1000 m, w tym pięciokrotnie w wyścigach indiańskich łódek czyli kanadyjek. Dorobek Polski to trzy medale złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Trzy z nich zdobyte zostały w specjalnościach olimpijskich, co wspaniale wróży w perspektywie igrzysk olimpijskich 2024.

Ogromnie cieszą zwycięstwa dwójki K2 i czwórki K4 w kajakach klasycznych kobiet na olimpijskim dystansie 500 m. Przed rokiem osady te zdobyły srebrny i brązowy medale olimpijskie w Tokio, teraz przeskoczyły na najwyższy stopień. W fdwójkach K2, w pierwszym dniu finałów Karolina Naja i Anna Puławska wyprzedziły Niemki Paszek i Hake. W drugim dniu finałów w czwórkach K4 wraz z Adrianną Kąkol i Dominiką Putto finiszowały przed Australijkami.

W kraju, skąd pochodzą indiańskie łódki, triumf odniósł polski kanadyjkarz pochodzący z Ukrainy. 24-letni Oleksii Koliadych przebywający w naszym kraju od roku 2015, triumfował na nieolimpijskim dystansie 200 m w jedynkach C1. Wyprzedził o 0,1 s Niemca Nico Pickreta.

Trzy lata temu Koliadych został potrącony na ulicy przez samochód doznając m. in. połamania żeber, zwichnięcia barku, wstrząśnienia mózgu. Wrócił silniejszy niż wcześniej.

Pozostałe medale w Dartmouth wywalczyli Polacy w konkurencjach kanadyjek. Srebro dla dwójki C2 na 500 m w składzie Wiktor Głazunow - Tomasz Barniak (konkurencja olimpijska) i dla czwórki męskiej C4 500 m. Brąz dla dwójki mieszanej C2 500 m (Kitewski - Szczerbińska) i kobiecej czwórki C4 500 m.