Magnus Carlsen

i

Autor: EAST NEWS Magnus Carlsen

Jest mistrzem od 2013 roku

Sensacyjna decyzja! Król szachów nie chce grać z Rosjaninem, zrezygnował z obrony tytułu

2022-07-20 13:39

Jeden z najlepszych szachistów wszech czasów nie obroni tytułu czempiona globu. O swojej sensacyjnej decyzji poinformował w środę - Magnus Carlsen (31 l.) zdradził, że nie jest zainteresowany rywalizacją z Rosjaninem Janem Niepomniaszczym.

Arcymistrz z Toensberga na szachowym tronie zasiada od 2013 roku, kiedy zdetronizował Hindusa Viswanathana Ananda. Miał wówczas 22 lata, 11 miesięcy, 24 dni i został drugim najmłodszym mistrzem świata w historii po Rosjaninie Garrim Kasparowie (22 lata, 6 miesięcy, 27 dni - 9 listopada 1985).

Rok później po raz pierwszy obronił tytuł, ponownie wygrywając z reprezentantem Indii. W 2016 roku pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina, a dwa lata później zwyciężył Amerykanina Fabiano Caruanę. Z kolei w grudniu ubiegłego roku okazał się lepszy od Niepomniaszczego. Wygrał przed czasem 7,5:3,5. Za triumf otrzymał ponad milion euro nagrody.

10/12/2021  Był i jest. Magnus Carlsen wygrał grę o szachowy tron i o milion

I to właśnie Niepomniaszczyj miał być ponownie jego rywalem w 2023 roku - Rosjanin w barwach federacji FIDE niedawno wygrał turniej kandydatów.

Garri Kasparow specjalnie dla „SE” o Putinie, wojnie i szachach: Może nie zrobiłem dość, by powstrzymać potwora [WYWIAD]

Garri Kasparow o tym czy rosyjscy sportowcy powinni startować w międzynarodowych turniejach

- Nie jestem zmotywowany do tego pojedynku, nieszczególnie mi się to podoba. Myślę, że nie mam wiele do zyskania - przekazał lider światowego rankingu w pierwszym odcinku swojego podcastu "Efekt Magnusa".

Zasady królewskiej gry Carlsen poznał w wieku pięciu lat. Od lipca 2011 roku pozostaje niezmiennie liderem światowej listy FIDE. Wywalczył już 13 tytułów mistrza świata (pięć w szachach klasycznych, trzy w szybkich i pięć w błyskawicznych). Do niego należy rekord 125 kolejnych partii klasycznych bez porażki (od 31 lipca 2018 do 10 października 2020). Serię tę przerwał Jan-Krzysztof Duda.

Artur Szpilka wyciągnął ważną lekcję z gry w szachy. Tego go nauczyła rywalizacja na szachownicy!

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze