Wielka mistrzyni pozywa Netflixa! Żąda ogromnych pieniędzy

2021-09-17 18:16
Netflix
Autor: Netflix / mat. prasowe Netflix Netflix

Była mistrzyni świata w szachach żąda od platformy Netflix. Gruzinka Nona Gaprindaszwili chce co najmniej pięciu milionów dolarów odszkodowania za zniesławienie. Chodzi o nieprawdziwe słowa na jej temat, które padają w serialu "Gambit Królowej".

Prawnicy 80-letniej arcymistrzyni twierdzą, że „seksistowskie i deprecjonujące” jest stwierdzenie w „Gambicie Królowej”, jakoby Gaprindaszwili „nigdy nie rywalizowała z mężczyznami” - pisze Reuters.

W pozwie zaznaczono, że w finałowym odcinku serialu pokazane są wydarzenia z 1968 roku, a wówczas Gaprindaszwili miała już za sobą ponad 50 partii rozegranych z mężczyznami.

SPRAWDŹ: Adam i Izabela Małysz zostaną dziadkami?! Żona skoczka wygadała się publicznie, wiemy co powiedziała Karolina Małysz

Reuters twierdzi, że w dokumentach skierowanych do sądu federalnego w Los Angeles podkreślono, iż Gruzinka „była pierwszą kobietą w historii, która zdobyła tytuł arcymistrza szachowego wśród mężczyzn”.

JAN TOMASZEWSKI: Nie powinniśmy klękać przed meczami! Czy byliśmy kolonistami jak Anglicy?

Według prawników Gaprindaszwili Netflix celowo skłamał, by dodać dramatyzmu sytuacji głównej bohaterki – by pokazać, że dokonała tego, czego nie zrobiła wcześniej żadna kobieta. Dodatkowo przedstawiono ją jako Rosjankę, podczas gdy Gaprindaszwili jest Gruzinką - podała gruzińska telewizja.

Serial „Gambit Królowej” to ekranizacja powieści Waltera Tevisa o sierocie Beth Harmon, która zostaje najlepszą szachistką okresu zimnej wojny. Harmon jest postacią fikcyjną, ale serial pokazuje także prawdziwych szachistów tamtej epoki.

ZOBACZ: Rywale Polaków ostro atakują Heynena. Są wściekli, jego wypowiedź nazywają prowokacją

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze