Netflix

i

Autor: Netflix / mat. prasowe Netflix Netflix

Wielka mistrzyni pozywa Netflixa! Żąda ogromnych pieniędzy

2021-09-17 18:16

Była mistrzyni świata w szachach żąda od platformy Netflix. Gruzinka Nona Gaprindaszwili chce co najmniej pięciu milionów dolarów odszkodowania za zniesławienie. Chodzi o nieprawdziwe słowa na jej temat, które padają w serialu "Gambit Królowej".

Prawnicy 80-letniej arcymistrzyni twierdzą, że „seksistowskie i deprecjonujące” jest stwierdzenie w „Gambicie Królowej”, jakoby Gaprindaszwili „nigdy nie rywalizowała z mężczyznami” - pisze Reuters.

W pozwie zaznaczono, że w finałowym odcinku serialu pokazane są wydarzenia z 1968 roku, a wówczas Gaprindaszwili miała już za sobą ponad 50 partii rozegranych z mężczyznami.

SPRAWDŹ: Adam i Izabela Małysz zostaną dziadkami?! Żona skoczka wygadała się publicznie, wiemy co powiedziała Karolina Małysz

Reuters twierdzi, że w dokumentach skierowanych do sądu federalnego w Los Angeles podkreślono, iż Gruzinka „była pierwszą kobietą w historii, która zdobyła tytuł arcymistrza szachowego wśród mężczyzn”.

JAN TOMASZEWSKI: Nie powinniśmy klękać przed meczami! Czy byliśmy kolonistami jak Anglicy?

Według prawników Gaprindaszwili Netflix celowo skłamał, by dodać dramatyzmu sytuacji głównej bohaterki – by pokazać, że dokonała tego, czego nie zrobiła wcześniej żadna kobieta. Dodatkowo przedstawiono ją jako Rosjankę, podczas gdy Gaprindaszwili jest Gruzinką - podała gruzińska telewizja.

Serial „Gambit Królowej” to ekranizacja powieści Waltera Tevisa o sierocie Beth Harmon, która zostaje najlepszą szachistką okresu zimnej wojny. Harmon jest postacią fikcyjną, ale serial pokazuje także prawdziwych szachistów tamtej epoki.

ZOBACZ: Rywale Polaków ostro atakują Heynena. Są wściekli, jego wypowiedź nazywają prowokacją

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze